W ramach tegorocznej odsłony Festiwalu wsłuchamy się bogaty repertuar muzyki sakralnej, który obejmuje zarówno tradycję chrześcijańskiego Wschodu, jak i Zachodu. Koncerty z udziałem międzynarodowych artystów przeniosą nas w czasy średniowiecznych motetów, bizantyjskich śpiewów liturgicznych, renesansowych kompozycji na vihuelę oraz współczesnych aranżacji estońskich pieśni nabożnych. Jeden z koncertów pozostanie tajemnicą, aż do samego rozpoczęcia.
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis wraz z prawosławnym kantorem, Marcinem Abijskim, w programie „Echa Bizancjum” przerzuci pomost między tylko pozornie odległymi tradycjami i obrządkami. Z kolei argentyński wirtuoz vihueli Ariel Abramovich i lutnista Jacob Heringman zaprezentują rzadko wykonywane duety na vihuelę, odtwarzając muzyczne idee XVI wieku.
W finałowym dniu Festiwalu, zespół Tasto Solo zaprezentuje program zatytułowany „Kwiaty w raju – liturgia i fin’amor w czasach Ars Antiqua”. Na moment przeniesiemy się do XIII wieku, kiedy to francuski motet był jednym z ulubionych gatunków wyższych warstw społecznych. Wykorzystując średniowieczne instrumentarium, Tasto Solo odtworzy wyrafinowane struktury muzyczne, które w kunsztowny sposób łączyły sacrum i profanum. Motety, chorał gregoriański oraz sekwencje łacińskie przybliżą mistyczną atmosferę styku epok Ars Antiqua i Ars Nova.
Estoński zespół Linnamuusikud wykona koncert pod tytułem „Sakraalsed helimustrid / Dźwiękowy wzorzec sacrum”. Jego repertuar nawiązuje do gregoriańskiej antyfony „Media vita”, przypominając o nieuchronnym przemijaniu i ilustrując metafizyczną podróż człowieka uwikłanego w grzech, tęskniącego za Zbawicielem.
Festiwal Rezonanse to jednak nie tylko koncerty. Wystawa ikon Szkoły Radruż oraz wernisaż prac Pauliny Krajewskiej wzbogacają program, otwierając przed uczestnikami możliwość dialogu z przeszłością, a także lepszego zrozumienia dziedzictwa artystycznego i religijnego Podkarpacia. Podczas Festiwalu będzie też okazja do aktywnego spędzenia czasu podczas gry terenowej połączonej ze zwiedzaniem, a także do wspólnej modlitwy podczas niedzielnej mszy świętej.
Co istotne i niecodzienne, Festiwal utrzymuje się w dużej mierze dzięki wsparciu prywatnych darczyńców i pasjonatów. Jednak wciąż jest ich zbyt mało, by zapewnić wydarzeniu kontynuację oraz wysoki poziom artystyczny i organizacyjny, dlatego zespół Fundacji inCanto, inicjatora i organizatora Rezonansów zachęcają wszystkich, którym bliska jest idea Festiwalu, do wsparcia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Uczestnicy mogą przekazać darowiznę, dołączyć do grona Patronów Festiwalu, odpisać 1,5% podatku dochodowego na organizację kolejnych odsłon wydarzenia, a także wspierać inicjatywę przez zakupy na stoisku festiwalowym. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy mieć nadzieję, że Festiwal przetrwa i nadal będzie wypełniał muzyką drewniane świątynie Podkarpacia, mimo kłopotów związanych z niestabilnym i coraz trudniejszym do zdobycia finansowaniem publicznym.
Szczegółowy program koncertów, wydarzeń towarzyszących oraz informacje o bezpłatnych wejściówkach dostępne są na stronie www.festiwalrezonanse.pl.
Partnerzy strategiczni:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Województwo Podkarpackie
Muzeum Kresów w Lubaczowie
Partnerzy:
Gmina i MIasto Narol
Parafia grekokatolicka pw. Narodzenia NMP w Chotyńcu
ArtsMedia
SMW Legal
Ruch Muzyczny
Partnerzy medialni:
Dwójka – Program 2 Polskiego Radia
Polskie Radio Rzeszów