Jak co roku, uczestnicy Warsztatów wezmą udział w indywidualnych lekcjach mistrzowskich, grupowych warsztatach muzycznych i zajęciach towarzyszących. Wykładowcami będą w tym roku artyści i pedagodzy z 7 krajów: Polski, Austrii, Anglii, Hiszpanii, Norwegii, Australii i Czech (Michał Nagy, Nigel North, Marcin Siatkowski, Marek Nosal, Michał Pindakiewicz, Petr Saidl, Tatiana Stachak, Paweł Kwaśny, Martin Schwarz, Campbell Diamond, Martin Wesely, Arianna Savall, Petter Udland Johansen).
Warsztaty towarzyszące i inne wydarzenia obejmują m.in.:
- warsztaty chóralne (prowadzący: Petter Udland Johansen)
- warsztaty harfy historycznej (Arianna Savall)
- warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół muzycznych (Andrzej Olewiński)
- warsztaty drzeworytu japońskiego (Marta Bożyk)
- warsztaty muzyki rozrywkowej (Marcin Siatkowski)
- orkiestra gitarowa (Martin Schwarz)
- warsztaty skrzypcowe (Helena Siatkowska)
- warsztaty tańca ludowego (Kasia Chodoń)
- warsztaty realizacji dźwięku (Rafał Drewniany)
Program XVIII Międzynarodowych Warsztatów Gitarowe w Lanckoronie i Festiwalu Terra Artis uzupełnią koncerty muzyki w różnych stylach - recitale gitarowe, koncerty kameralne, muzyka folkowa i chóralna. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: angielski lutnista Nigel North, austriacki tenor Martin Miterrutzner, któremu towarzyszyć będzie gitarzysta Martin Wesely, Magda Bożyk z zespołem, gitarzyści klasyczni: Bogdan Mihailescu, Marek Nosal i Jakub Moroziński oraz zespół Tęgie Chłopy. Nie zabraknie także koncertów uczestników warsztatów. Zaplanowane zostały także wernisaże grafik Marty Bożyk i fotografii Wojciecha Ćwiękały.
Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie/Festiwal Terra Artis odbywają się nieprzerwanie od 2008 roku. Poza doskonaleniem muzycznego warsztatu uczestników, kładziony jest duży nacisk na kształtowanie ich wrażliwości i poszerzanie horyzontów twórczych poprzez udział w zajęciach towarzyszących z innych dyscyplin sztuki, jak film, literatura, teatr, fotografia, taniec i pantomima. Uczestnicy co roku biorą udział w licznych wydarzeniach, m.in. koncertach, wystawach i spotkaniach autorskich z wybitnymi polskimi poetami. Lekcje gitary prowadzili uznani wykładowcy z Polski i zagranicy, a ważnym wyróżnikiem Warsztatów od początku ich istnienia była różnorodność stylistyczna i repertuarowa oraz obecność innych niż muzyka klasyczna, gatunków – jazzu, folku, muzyki popularnej.
Częścią Warsztatów są zajęcia metodyczne dla nauczycieli gitary, będące cennym uzupełnieniem klasycznego wykształcenia pedagogicznego. Warsztaty metodyczne prowadzą muzycy jazzowi, folkowi oraz artyści zajmujący się muzyką historyczną. Warsztaty, w swojej części festiwalowej, oferują także koncerty – dotychczas gościły one ponad 120 wykonawców z 10 krajów. Zakres stylistyczny prezentowanych koncertów jest szeroki - od muzyki barokowej, poprzez klasyczną po eksperymentalną i improwizowaną, w tym także jazz i folk.
Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie zostały dostrzeżone i docenione – trzykrotnie były objęte programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad imprezą objęli: JM Rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Marszałek Województwa Małopolskiego i Wójt Gminy Lanckorona. W roku 2010 Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie otrzymały nagrodę Województwa Małopolskiego "Ars Quaerendi" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. W tym roku lanckorońskie wydarzenie zostało ponownie wyróżnione marką "Wizytówka Małopolski".
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
***
materiały pras.