XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 16:18
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w Gliwicach w dniach 2 września - 14 października. Radiowa Dwójka jest jego patronem medialnym.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom,

Hasłem przewodnim Festiwalu w latach 2018-2020 jest Europa kultur i narodów. Organizatorzy zaproszą słuchaczy do muzycznej podróży i pogłębionej refleksji nad historią kultury europejskiej, tak bogatej dzięki różnym narodom i grupom etnicznym, które przez wieki współistniały na naszym kontynencie. Koncepcja cyklu pozwoli także na podkreślenie niezmiernie ważnej wartości kultur i tradycji narodowych, które współcześni wirtuozi pragną zachować od zapomnienia. Założenia cyklu są w końcu pretekstem do wskazywania na tradycję europejską, która poprzez wielkie migracje czy odkrycia geograficzne "wyruszyła" wzbogacać świat.

Na inaugurację festiwalu zaplanowano współczesne prawykonanie opery "Gismondo re di Polonia" Leonardo Vinciego, bezpośrednio odnoszące się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To monumentalne dzieło ukazuje jak istotna były pozycja Polski w ówczesnej Europie. W przedsięwzięcie zaangażowanych 7 czołowych europejskich solistów, w tym przede wszystkim światowej sławy kontratenor Max Emanuel Cencic. Solistom akompaniować będzie {oh!} Orkiestra Historyczna.

Z kolei piękno muzyki Andaluzji oraz dbałość o tradycję flamenco zaprezentują muzycy Euskal Barrokensemble, którzy pod kierownictwem Enrike Solinisa przedstawią w Polsce po raz pierwszy projekt "El Amor Brujo".

W barwną i niezwykła podróż zabierze nas także włoski kompozytor, gambista i dyrygent Vittorio Ghielmi oraz Il Suonar Parlante Orchestra. W wykonaniu muzyków usłyszymy klasyczne i tradycyjne utwory z okresu baroku zaaranżowane w stylu muzyki cygańskiej.

Tradycję muzyki europejskiej na nowo odkryją przed nami polscy utytułowani muzycy Aleksandrer Dębicz i Marcin Zdunik. "Bach stories" to przedstawienie nowego sposobu myślenia o wykonawstwie muzyki i powrót do dawnej praktyki muzycznej w jej współczesnym wydaniu. W ramach projektu prezentowane są ponadczasowe dzieła mistrza Johanna Sebastiana Bacha oraz autorskie improwizacje nimi inspirowane. Mistrza polifoinii usłyszymy także w mistrzowskiej interpretacji znakomitego polskiego pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, który wystąpi na festiwalu z projektem "Bach" wraz ze swoim trio.

Tradycją festiwalu są także wykłady i spotkania edukacyjne, które stanowić będą doskonały komentarz dla naszych festiwalowych słuchaczy.

***

PROGRAM:

LEONARDO VINCI – "GISMONDO RE DI POLONIA" OPERA W 3 AKTACH (ŚWIATOWA WSPÓŁCZESNA PREMIERA ) – WERSJA KONCERTOWA

2.09.2018 godz. 18.00 / Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Al. Przyjaźni 18 Soliści:

Max Emanuel Cencic – Gismondo | Zygmunt
Yuriy Mynenko – Ottone | Otto
Sophie Junker – Cunegunda | Kunegunda
Aleksandra Kubas-Kruk – Primislao | Przemysław
Jake Arditti – Ernesto | Ernest
Dilyara Idrisova – Giuditta | Judyta
Nicholas Tamagna – Ermanno | Herman
{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz – kierownictwo muzyczne

 

BACH STORIES – ALEKSANDER DĘBICZ , MARCIN ZDUNIK

23. 09. 2018 godz. 18.00 / Centrum Edukacji i Biznesu Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach, ul. Bojkowska 37

 

EL AMOR BRUJO (PREMIERA POLSKA) Enrike Solinis, EUSKAL
BARROKENSEMBLE

7. 10. 2018 godz. 18.00 / Gliwicki Teatr,  ul. Nowy Świat 55

 

GYPSY BAROQUE ( PREMIERA POLSKA) Vittorio Ghielmi, IL SUONAR PARLANTE ORCHESTRA

20. 10. 2018 godz.18.00 / Scena Bajka ,Kino Amok / Gliwice ul. Górnych Wałów 3

 

KONCERT REFORMACYJNY – JAGODZIŃSKI TRIO „BACH”

31. 10. 2018, godz. 18. 00 / Ewangelicki kościół Zbawiciela w Gliwicach,
ul. Jagiellońska 19

***

materiały prom./pg

Zobacz więcej na temat: Gliwice muzyka dawna