Cykl koncertów "FINA na ucho"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 20:47
Jesienią w FINA zapraszamy na koncerty muzyków kojarzonych ze sceną jazzową i improwizowaną, lecz sięgających znacznie dalej. Artystów, których praca z instrumentem prowadzi w poprzek stylistyk i utartych schematów. W rezultacie ich twórczość niekiedy nie spotyka się z należnym jej zainteresowaniem. Trudno ją bowiem skatalogować. Lepiej niż gatunkowe etykiety określają ją takie pojęcia jak: otwartość, kreatywność, ale też koncentracja, muzyczna świadomość czy wirtuozeria.
Duet Michał Górczyński-Buba Badije Kuyateh
Duet Michał Górczyński-Buba Badije KuyatehFoto: Agnieszka Markiton/materiały prom.

Muzyka duetu Michał Górczyński-Buba Badije Kuyateh to świadectwo dialogu dwóch kultur i, wydawałoby się, filozofii grania. Polski klarnecista i kompozytor to gruntownie wykształcony instrumentalista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej i improwizowanej. Współtworzy awangardowy zespół Kwartludium, tworzy instalacje dźwiękowe, eksperymentuje z brzmieniem. Urodzony w Gambii Kuyateh pochodzi z rodziny griotów i jako wirtuoz gry na korze – zachodnioafrykańskiej harfie – kontynuuje domowe tradycje. Nagrany przez duet album "Cut the Air" wychodzi ponad kulturowe doświadczenia, zawierając bardzo liryczne wariacje na temat jazzu, muzyki afrykańskiej i minimalizmu. 4 października w FINA będzie można się przekonać jak łatwo jest za sprawą improwizacji pokonać granice stylistyczne i kulturowe.  

Artur Majewski jest jednym z najbardziej kreatywnych i "elokwentnych" trębaczy polskiej sceny improwizowanej. Zaczynał w kultowej wrocławskiej grupie Robotobibok, po rozpadzie której występował w duecie Mikrokolektyw. Patryk Zakrocki jest zaś altowiolinistą, członkiem zespołów Spontaneous Chamber Music (z gitarzystą Marcinem Olakiem) oraz SzaZa (z klarnecistą Pawłem Szamburskim). W tym drugim pisał muzykę m.in. do etiud Romana Polańskiego oraz filmów Themersonów. Muzyków łączy zamiłowanie do improwizacji i poszukiwania nowych dźwięków. Dlatego podczas koncertu, który odbędzie się 8 listopada instrumentaliści będą chętnie sięgać po looper, oscylatory czy elektroniczną mbirę. Jesienny koncert stanowi część trasy promującej pierwszy wspólny album duetu Majewski-Zakrocki "Czas panowania traw". 

Sześciu młodych muzyków o różnym bagażu doświadczeń, którzy poznali się na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Grając w różnych konfiguracjach, polscy instrumentaliści mają już na koncie kilka świetnych płyt. Zdania, która z nich jest najlepsza są podzielone, ale debiut Franciszek Pospieszalski Sekstet w największych stopniu prezentuje bogactwo inspiracji i kreatywność tego środowiska. Utworu z tego albumu usłyszmy 13 grudnia w FINA. Na odcinku ośmiu kompozycji Kuba Więcek, Szymon Gąsiorek, Jędrzej Łagodziński, Albert Karch, Grzegorz Tarwid oraz Franciszek Pospieszalski prezentują zaskakujące ujęcia klasyki i polskich tańców narodowych, post-rockowe wybuchy, swing, współczesną awangardę i oczywiście sporo jazzu. 

***

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).


Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

***

materiały pras.