Słuchowisko "Lalek". Reminiscencja z wakacji Herberta
Radiowość "Lalka" nie wynika tylko z faktu, że poeta napisał go jako słuchowisko. Radiowość ta zapisana jest w konstrukcji utworu i w jego fabule. Prezentowany w Sopocie spektakl z tego autorskiego założenia korzysta, a nawet je podkreśla, eksponuje postać Radia jako bohatera dramatu.
Małe miasteczko w północnowschodniej Polsce. Odwiedza je Reporter, który z mikrofonem przemierza ulice, spotyka mieszkańców, rozmawia z nimi i tworzy panoramę tego miejsca oraz portret ludzi je zamieszkujących. Podczas rutynowych nagrań terenowych trafia na Lalka, chłopaka z miasteczka, którego losy staną się głównym wątkiem opowieści Reportera.
XVIII Festiwal "Dwa Teatry" w Dwójce
Spektakl powstał w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", jaki w roku stulecia niepodległości Polski radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia realizują z Teatrem Polskim w Warszawie, prezentując najważniejsze dramaty, jakie powstały w ostatnim stuleciu. Spektakl wpisuje się także w obchody Roku Zbigniewa Herberta.
Reżyseria – Dariusz Błaszczyk
Adaptacja – Małgorzata Małaszko i Małgorzata Szymankiewicz
Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
Muzyka – Jacaszek
Wystąpili: Andrzej Mastalerz (Reporter), Krystian Modzelewski (Lalek), Jerzy Schejbal (A.), Piotr Cyrwus (B.), Marcin Bosak (H.), Maksymilian Rogacki (Żuk), Marcin Jędrzejewski (F.), Anna Siek (Hela), Natalia Samojlik (Lodzia), Antoni Ostrouch (Posługacz), a także w nagraniach: Maja Barełkowska (Kobieta), Grażyna Barszczewska (Matka), Małgorzata Rożniatowska (Babka), Adam Cywka (Referent), Szymon Kuśmider (Kierownik
Zakładu), Henryk Łapiński (Listonosz) oraz Andrzej Seweryn (Poeta)
bch/mko