Lutosfery Uri Caine'a

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 19:00
Ekspert od niekonwencjonalnych improwizowanych odczytań klasyki złożył hołd Andrzejowi Chłopeckiemu - wybitnemu muzykologowi i nestorowi polskiej muzyki współczesnej. Retransmisja w czwartkowy wieczór.
Uri Caine
Uri Caine Foto: Simon Miele, lic. CC / wikipedia

Swoistą kulminacją tegorocznych koncertów w ramach "Lutosfer" - serii muzycznych wydarzeń w Zamku Ujazdowskim, był koncert z udziałem jednego z najoryginalniejszych amerykańskich pianistów – Uri Caine’a. Caine to improwizator i wirtuoz fortepianu, artysta realizujący się przede wszystkim w sferze jazzu, ale dzięki gruntownej edukacji i nieprzeciętnej wrażliwości odnajduje on także swoją indywidualną drogę w świecie muzyki klasycznej. Melomani na całym świecie znają legendarne już dziś opracowania jego "Wariacji Goldbergowskich" Bacha czy "Pieśni" Mahlera. Podczas jedynego wieczoru w Warszawie usłyszeć można było premierowe wykonanie kompozycji Caine’a dedykowanej pamięci zmarłego 23 września 2012 roku Andrzeja Chłopeckiego – wybitnego muzykologa i nestora polskiej muzyki współczesnej.
Koncert przeznaczony na sopran, fortepian improwizujący i orkiestrę smyczkową wykonał sam kompozytor, wraz ze śpiewaczką Joanną Freszel (i orkiestrą smyczkową). Poza tym prawykonaniem w programie koncertu znajdzie się muzyka polska – utwory Adama Jarzębskiego, Henryka Czyża, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego. Trzecim solistą koncertu był Dominik Płociński – młody i utalentowany wiolonczelista, laureat ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego. Wykonał on "Grave" w wersji na wiolonczelę i orkiestrę Patrona Roku – Witolda Lutosławskiego. Solistom towarzyszyła jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce - AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pracująca pod dyrekcją jej charyzmatycznego założyciela i artystycznego opiekuna Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce (autorskie programy z takimi artystami jak, m.in. Leszek Modżer, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Chilly Gonzales i inni. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie.

Serwis specjalny "Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu" >>>

Serwis specjalny "Witold Lutosławski w Polskim Radiu" >>>

Czwartkową "Filharmonię Dwójki" poprowadzi Joanna Grotkowska. A w przerwie retransmisji posłuchamy rozmowy Grzegorza Dąbrowskiego z Uri Cainem, Markiem Mosiem i organizatorką serii koncertowej Lutosfery, Justyną Rekść-Raubo.

(materiały promocyjne)

Program:

Adam Jarzębski Tamburetta

Henryk Czyż Canzona di barocco

Witold Lutosławski Grave, Muzyka żałobna

Uri Caine „In memoriam”. Koncert na sopran, orkiestrę smyczkową i improwizującego pianistę (prawykonanie)

Henryk Mikołaj Górecki Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40

Wyk. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś; Uri Caine - fortepian; z udziałem Joanny Freszel (sopran) i Dominika Płocińskiego  (wiolonczela)

(Sala Laboratorium, CSW, Warszawa, 5.12.2013)

12 grudnia (czwartek), godz. 19.30

Czytaj także

Trzej kompozytorzy w jednym serwisie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 16:00
W środowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o serwisie www.trzejkompozytorzy.pl poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, powstałym zaś głównie w oparciu o materiały archiwalne Polskiego Radia.
rozwiń zwiń