Pod tym adresem Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową zawierającą niemal wszystkie utwory Witolda Lutosławskiego, Mikołaja Gioreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu>>>
Do każdego z utworów dołączono opis z datą i okolicznościami powstania dzieła oraz recenzje krytyków o utworze. Krótkie filmy pokazują, co o danej kompozycji mówił jej kompozytor. Ponadto w serwisie znalazły się informacje na temat twórczości i życia każdego z kompozytorów oraz oś czasu pokazująca, czym trzej twórcy zajmowali się np. w czasie, gdy na Księżycu lądował Neil Armstrong. Ciekawostki na temat życia prywatnego i twórczości Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego opracowano w formie trzech "alfabetów".
Witold Lutosławski w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny>>>
Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego tłumaczył w radiowej Jedynce, że NInA wchodzi w fazę budowy kompletnej. - Jako NInA działamy od kwietnia 2009 roku. Wcześniej od 2005 roku byliśmy Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym (PWA) i realizowaliśmy przede wszystkim program digitalizacji, który był oparty na wydawaniu różnych serii wydawniczych jak Polska Szkoła Dokumentu - powiedział Michał Merczyński.
Zmiana nazwy związana była z nadaniem różnych zadań, które NInA otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatora Instytutu. - Jednym z ważniejszych jest digitalizacja systemowa, w której narzędziem jest Kultura Plus. Mamy kilka strategicznych kierunków działania, jak Polska Szkoła Filmowa w Łodzi i archiwum Polskiego Radia - mówił dyrektor NInA.
Poza digitalizacją Instytutowi zależy na udostępnianiu zasobów. Dawniej odbywało się to drogą wydawniczą, poprzez publikowanie licznych płyt, aktualnie przez grupę portali internetowych. – Zaczęliśmy od dwutygodnika.com , magazynu o kulturze, powstałego wyłącznie w sieci. Kolejny jest związany z Europejskim Kongresem Kultury i całym programem kulturalnym prezydencji, czego efektem jest strona internetowa, służąca dziś jako źródło wiedzy - wyjaśnił Merczyński. 97% materiałów udostępnianych przez NInA w internecie jest bezpłatnych.
Kolejnym dużym portalem NInA jest muzykoteka - strona, która jest narzędziem edukacyjnym, pomocnym dla nauczycieli z całej Polski. Ostatnim owocem prac Instytutu jest portal poświęcony trzem kompozytorom , który jest wynikiem współpracy z Polskim Radiem. - To idealny projekt dla NInA, bo łączy dwie podstawowe funkcje Instytutu, czyli digitalizację i udostępnianie w formie portalu internetowego - mówił dyrektor Instytutu.
Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski fot. Akumiszcza, Lech Kowalski & Włodzimierz Pniewski, Karol Langner / Wikimedia / CC
Instytut realizuje również radiowe słuchowiska. - To bardzo szeroka współpraca, bo jest to jeden z filarów naszego działania. Polskie Radio jest naszym strategicznym partnerem. Skala obszarów współpracy jest coraz większa - stwierdził Michał Marczyński.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
Jakie plany na przyszłość ma NInA? Jakie kolekcje zostaną wydane w najbliższym czasie? Posłuchaj całej rozmowy.
"Rozdroża kultury" poprowadziła Anna Stempniak.
sm