Jan Sebastian Bach na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 14:00
Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 jest "tym" oratorium bożonarodzeniowym. Bez tej natchnionej muzyki trudno wyobrazić sobie świąteczne dni. Na retransmisję z Berlina zapraszamy w Drugi Dzień Świąt.
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.Foto: wikipedia, lic. CC

Oratorium jest w istocie cyklem sześciu kantat, skomponowanych w 1734 roku i przeznaczonych do wykonania w kolejne dni okresu Świąt: 26 i 27 grudnia, 1 stycznia, w pierwszą niedzielę po Nowym Roku oraz w Święto Trzech Króli. Bach nie korzystał z tekstu biblijnego; kto jest autorem libretta - pozostaje zagadką, choć uważa się, ze autorstwo Picandra (Christiana Friedriecha Henriciego) jest bardzo prawdopodobne. Bach komponował do jego tekstów już wcześniej; co więcej, nieodległa w czasie "Kantata o kawie" powstała właśnie do tekstów tego poety.

Całość odchodzi nieco od sposobu, w jaki Boże Narodzenie jest przedstawione w księgach kanonicznych. Dla uzyskania spójnej narracji Bach podzielił historię w sposób następujący:

1. Narodzenie;

2. Objawienie pasterzom;

3. Adoracja pasterzy;

4. Obrzezanie i nadanie imienia Jezusowi;

5. Podróż Mędrców ze Wschodu;

6. Adoracja Mędrców;

Do wysłuchania Bachowskiej interpretacji Bożego Narodzenia zaprasza Marcin Majchrowski.

Program:

Jan Sebastian Bach Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248

Wyk. RIAS Kammerchor i Akademie für Alte Musik Berlin pod dyrekcją Hansa-Christopha Rademanna; soliści: Sibylla Rubens - sopran, Mi-Young Kim - sopran, Wiebke Lehmkuhl - alt, Lothar Odinius - tenor, Tobias Berndt - bas

(Berlin, 12.12.2012)

Czwartek (26 grudnia), godz. 19.30

Czytaj także

"Żeby Wam się kopiło", czyli po co nam świąteczne życzenia?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 10:52
Zmienia się forma, ale nie zmienia się idea życzeń bożonarodzeniowych. O tradycji pozytywnego zaklinania rzeczywistości opowiadali w Dwójce etnografowie i kulturoznawcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Chrystusa zapisana w ościach karpia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 14:00
Wigilijna loteria, podwójne prezenty i zabawki z papieru. O pamiętnych rodzinnych Wigiliach opowiadali w Dwójce Barbara Caillot-Dubus, Agnieszka Duczmal, Julia Hartwig, Lech Majewski, Aleksander Naganowski i Olga Pasiecznik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie w Betlejem - zrozumieć historię sprzed 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 16:00
To miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Betlejem – miasto w którym narodził się Chrystus. Kiedyś mała osada, dzisiaj jedno z największych miast Autonomii Palestyńskiej. Co roku na Boże Narodzenie ściągają tam tłumy turystów i pielgrzymów z całego świata.
rozwiń zwiń