Już w najbliższy piątek (21 lutego) Rok Kolbergowski stanie się faktem. To dzień rozpoczęcia konferencji naukowej "Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki" przygotowanej przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Związek Kompozytorów Polskich. Wiceprezes tej ostatniej organizacji prof. Katarzyna Dadak-Kozicka zwracała w Dwójce uwagę na pionierskość badań etnografa z Przysuchy.
Inauguracja Roku Oskara Kolberga w Dwójce>>>
- W swojej dokumentacji Kolberg uwzględniał niespotykane wcześniej szerokie spojrzenie na kulturę ludową, ale też czynił to w sposób maksymalnie wierny prawdzie. Nikt w tym czasie w Europie nie podchodził z taką skrupulatnością i szacunkiem do kultury duchowej i artystycznej wsi, jak on - podkreślała muzykolog. - Podczas gdy bracia Grimm spisując bajki robili z nich standardy, scalane z kilku różnych wersji, Kolberg dokumentował kulturę w nieskażonej postaci, "tak jak wybiegła z ust ludu”.
Najważniejszym dokonaniem Oskara Kolberga jest 33-tomowe dzieło "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce", w którym etnograf udokumentował życie wiejskich społeczności z prawie wszystkich ziem należących do Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Rok Kolberga w Dwójce>>>
- Te tomy to nieprzebrane bogactwo wiedzy - mówiła Katarzyna Dadak-Kozicka. - Dziś trudno jest nam sobie wyobrazić mentalność ówczesnych mieszkańców wsi, sposób ich kontaktowania się z przyrodą. Kolberg stworzył barwną powieść o życiu, którego już nie ma. To jest rzecz nie do przecenienia...
Dorobek wybitnego badacza i współczesne znaczenie jego prac będą tematem konferencji "Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki", która odbędzie się w dniach 21-22 lutego 2014 roku w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obrady uświetni koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.
W audycji "Źródła" o inauguracji Roku Oskara Kolberga opowiadała też Katarzyna Markiewicz, szefowa Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.
Oskar Kolberg fot. W. Rzewuski, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT
bch/mc