Kameralna "Eroica" na Festiwalu Wielkanocnym

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 12:05
- To jest wybitne dzieło literatury kameralnej, ale też jedno z trudniejszych do wykonywania, więc czeka nas ciężkie zadanie, tym bardziej, że nie ma dyrygenta i w wielu momentach tym dyrygentem muszę być ja - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, jedna z bohaterek trzeciego wieczoru festiwalowego.
Audio
  • Elżbieta Penderecka, Andrzej Sułek, Łukasz Borowicz oraz Beata Klatka zapraszają na Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (Wybieram Dwójkę)
  • Przed inauguracją - rozmowa z Julianem Rachlinem, Claudio Bohórquezem, Hinrichem Alpersem oraz z Elżbietą Penderecką (Filharmonia Dwójki)
  • Agata Szymczewska, Jerzy Dybał, Rafał Kwiatkowski i prof. Mieczysław Tomaszewski o wykonaniu "Eroiki" Ludwiga van Beethovena na 18. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Filharmonia Dwójki)
Agata Szymczewska
Agata SzymczewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest hasło "Beethoven i idea wolności”. Według organizatorów, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, ma on "uwypuklić znaczenie Beethovena jako jednego z pierwszych kompozytorów, w którego twórczości i postawie artystycznej mocno rezonują hasła i idee wolnościowe zarówno wieku oświecenia, jak i rewolucji francuskiej”.
Wśród zespołów, które można usłyszeć na warszawskich koncertach, są m.in. Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Charlesa Dutoita, Rotterdam Philharmonic Orchestra, którą poprowadzi Yannick Nézet-Séguin, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

W Warszawie nie zabrakło też oczywiście wybitnych solistów oraz kameralistów. Wśród nich najlepsze polskie smyczki: Agata Szymczewska, Rafał Kwiatkowski i Jurek Dybał, którzy we wtorek połączą siły z fenomenalnymi muzykami z Francji, Niemiec oraz Izraela.

 

Program:

Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55 "Eroika” (opr. Ferdinand Ries); Septet Es-dur op. 20.
Wyk. Florian Uhlig – fortepian, Agata Szymczewska – skrzypce, Amihai Grosz – altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Jurek Dybał – kontrabas, Michel Lethiec – klarnet, Giorgio Mandolesi – fagot, André Cazalet – róg

***

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to odbywający się rokrocznie festiwal muzyki poważnej. Zagościł on po raz pierwszy w kalendarzu melomanów w 1997 roku, upamiętniając 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii. Od tamtego czasu stał się ważnym elementem życia kulturalnego Europy.


/

bch/mc/mm

Czytaj także

Brahms jest niewinny, a romantyzm przybył z Zielonej Wyspy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:15
- John Field przeniósł w szczery i odważny sposób świat włoskiej opery na klawiaturę fortepianu - powiedział o irlandzkim kompozytorze narodowym znakomity pianista Barry Douglas, który wystąpił na Festiwalu Beethovenowskim.
rozwiń zwiń