Bawarski wieczór premier na naszej antenie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 09:00
Między innymi "Wariacje orkiestrowe" słynnego amerykańskiego improwizatora, kompozytora i muzycznego erudyty Johna Zorna zabrzmiały na grudniowym koncercie Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego. To wydarzenie przypomni w czwartek Joanna Grotkowska.
John Zorn
John ZornFoto: SIGI TISCHLER / PAP /EPA

John Zorn urodził się w 1953 roku w Nowym Jorku. W dzieciństwie uczył się grać na fortepianie, flecie i gitarze. Zanim sięgnął po saksofon, występował w kilku zespołach grając na gitarze basowej. Podczas studiów w Webster Collage w Saint Louis Zorn poznał muzykę pozbawioną tradycyjnej struktury kompozycyjnej. Postanowił rzucić naukę i przeprowadził się na Manhattan, gdzie - w swoim prywatnym mieszkaniu - dawał awangardowe koncerty dla grupy przyjaciół. Z czasem stał się jedną z wiodących postaci nowojorskiej sceny freejazzowej.
W 1985 roku Zorn nagrał płytę z muzyką włoskiego kompozytora Ennio Morricone "The Gundown". Był to pierwszy album, który przyniósł saksofoniście uznanie szerokiej publiczności. Jednym z najbardziej znanych zespołów artysty jest Naked City, łączące w swojej twórczości elementy muzyki rockowej, punkowej, metalowej i jazzowej. Muzyk pisał także muzykę dla filmów i telewizji oraz kompozycje wpisujące się w nurt współczesnej muzyki poważnej. Do tych ostatnich należą "Wariacje orkiestrowe”, których niemiecka premiera odbyła się w grudniu zeszłego roku w ramach cyklu koncertów "Musica viva".

Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego prawykonała także nowe utwory cenionych kompozytorów z Francji oraz Ameryki. Na retransmisję wydarzenia zaprasza Joanna Grotkowska.

Program:

John Zorn Wariacje orkiestrowe (premiera niemiecka)

Philippe Manoury Zones de turbulences na dwa fortepiany i orkiestrę (prawykonanie)

Jorge E. López III Symfonia (prawykonanie)

Wyk: GrauSchumacher Piano Duo - Andreas Grau, Götz Schumacher, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Brad Lubman

(koncert cyklu "Musica viva", Herkulessaal w Monachium, 13.12.2013)

24 kwietnia (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

PAP/mm/bch

Czytaj także

Jak się odchodzi po 20 latach? Wspomnienia Marka Mosia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 11:50
- Ja do dziś przepraszam kolegów za stres, jakiego doznali przez tę sytuację - w "Notatniku Dwójki" znakomity skrzypek i dyrygent wspominał swoje odejście z Kwartetu Ślaskiego i dalsze losy związane z Orkiestrą Kameralną Aukso.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymański: świat nie ma sensu? Może chociaż mikrokosmos mojego utworu ma....

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 12:00
- Być może pisanie muzyki jest, podobnie jak filozofia czy nauki przyrodnicze, uczestniczeniem w rozpaczliwym wysiłku nadawania znaczenia czemuś, co być może żadnego znaczenia nie ma - mówił przed laty wybitny polski kompozytor, który w tym roku kończy 60 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
rozwiń zwiń