Siedziba NOSPR w Katowicach została laureatem ósmej edycji konkursu "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich", w kategorii kultura i sztuka. - Radość jest tym większa, że konkurencja była bardzo mocna. "Cricoteca", czyli miejsce poświęcone Tadeuszowi Kantorowi w Krakowie jest również bardzo oryginalnym budynkiem. Nominowane też był Europejskie Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego - przypomniała Wnuk-Nazarowa.
Siedziba NOSPR to budynek o łącznej powierzchni 25 450 m2, w którym powstała m.in. sala koncertowa na 1,8 tys. miejsc, sala kameralna mieszcząca 300 osób oraz studio nagrań. Pod sufitem wielkiej sali umieszczono specjalny plafon, którego kształt ma wpływ na rozchodzenie się dźwięku, a specjalny układ widowni, tzw. winnica (publiczność otacza estradę), zapewnia taką samą słyszalność muzyki z każdego miejsca pomieszczenia.
W sali z lepszą akustyką nigdy nie grałem – miał powiedzieć sam Krystian Zimmerman. Zaprojektował ją Yasushisa Toyota z Firmy Nagata Acoustics, który prywatnie jest przyjacielem polskiego kompozytora.
Na czym polega fenomen akustyki w siedzibie NOSPR i w czym przejawia się jej śląska symbolika? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)
Data emisji: 19.09.2015
Godzina emisji: 9.24
tj/mg