Lutosławski w 1,5 minuty. Inauguracja "Łańcucha XIII"!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:00
Lakoniczną "Fanfare for Louisville" i Koncert wiolonczelowy patrona festiwalu oraz dzieła bliskich mu modernistów wykona NOSPR.
Witold Lutosławski przy pracy
Witold Lutosławski przy pracyFoto: Jan Styczyński

Związki kompozytorów ze środowiskiem akademickim to długa i szacowna tradycja. Uniwersyteckim dyrektorem muzyki był Jan Sebastian Bach, doktorami honorowymi – Józef Haydn i Johannes Brahms. Z myślą o swojej promocji w Uniwersytecie Wrocławskim ten ostatni stworzył Uwerturę akademicką.

W 1985 Witold Lutosławski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Grawemeyra, przyznawaną przez University of Louisville, a rok później znalazł się w jury, które nagrodziło nią György Ligetiego. Wręczeniu nagrody Ligetiemu towarzyszyło prawykonanie "Fanfare for Louisville", napisanej przez Lutosławskiego specjalnie z tej okazji. Okolicznościowa "Fanfara" to najzwięźlejszy (niespełna półtorej minuty!) pokaz trzech technik typowych dla Lutosławskiego: aleatoryzmu, formy dwuczęściowej i strukturowania wielodźwięków. Słuchając można odnieść wrażenie, że kompozytor, znalazłszy się w uczonym uniwersyteckim gronie, postanowił zreferować w ten sposób swoje własne odkrycia – odkrycia w dziedzinie techniki dźwiękowej.

(Marcin Krajewski)

Program:

Witold Lutosławski Fanfare for Louisville
Luigi Dallapiccola Three Questions with Two Answers
Henri Dutilleux Koncert wiolonczelowy Tout un monde lointain
Jan Krenz Capriccio
Witold Lutosławski Koncert wiolonczelowy

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Alexander Liebreich - dyrygent; Gautier Capuçon - wiolonczela

***

Na transmisję do "Filharmonii Dwójki" w niedzielę (31.01) w godz. 18.00-21.30 zaprasza Joanna Grotkowska.

mat. prasowe Towarzystwa im. W. Lutosławskiego/mm/jp

Czytaj także

"Łańcuch XIII" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 17:00
Festiwal Witolda Lutosławskiego odbędzie się w dniach 31 stycznia – 13 lutego 2016 w Warszawie, w salach koncertowych Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Radia. Dwójka będzie na miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łańcuch XIII". Brahms i Bartók jako przyjaciele Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 10:00
- Chodziło o przedstawienie takich dzieł, które wskazywałby na krąg osób bliskich Lutosławskiemu. Nie tyle przez osobiste kontakty, ile duchowo, jak ci wielcy mistrzowie przeszłości, których utwory znajdą się w programie – mówił Marcin Krajewski o Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIII".
rozwiń zwiń