Arte dei Suonatori, Antoniusz i Kleopatra

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 14:30
Zapraszamy na transmisję z siedziby NOSPR w Katowicach. W programie koncertu: serenada "Antonio e Cleopatra" Johanna Adolfa Hassego.
Spotkanie Antoniusza i Kleopatry według Lawrences Alma-Tademy (1884)
"Spotkanie Antoniusza i Kleopatry" według Lawrence's Alma-Tademy (1884)Foto: domena publiczna (wikimiedia)

Johann Adolf Hasse (1699–1783) był jednym z najwybitniejszych kompozytorów operowych późnego baroku. Przez półwiecze począwszy od lat 20. XVIII wieku jego opery były z sukcesem wystawiane we Włoszech, Niemczech, Austrii i Polsce. Na jego karierę i styl decydujący wpływ miały studia pod kierunkiem Alessandra Scarlattiego i wieloletni pobyt w Neapolu w latach 1722-1729.

Serenadę "Antonio e Cleopatra", będącą dwuczęściową minioperą przeznaczoną tylko na dwa głosy wokalne i towarzyszenie smyczków, wykonano latem 1725 roku w pałacu neapolitańskiego bankiera i doradcy królewskiego Carla Carmignana. W kontraltowej partii Marka Antoniusza wystąpiła sławna Vittoria Tesi, a w sopranowej partii Kleopatry – młodziutki kastrat Carlo Broschi zwany Farinellim. Autor libretta Francesco Ricciardi, przedstawiając ostatnie chwile słynnej w starożytności pary miłosnej, zadbał o stosowne dedykacje adresowane do władającej od niedawna królestwem Neapolu pary cesarskiej Karola VI i Elżbiety Krystyny.

Dwuczęściowy utwór ma przejrzystą i symetryczną budowę. Po wstępnej uwerturze w stylu francuskim w każdej części znajdują się po dwie arie obu postaci przedzielane recytatywami oraz duet wieńczący każdą z części. Tekst serenady, ukazujący żar uczucia dwojga kochanków w obliczu zbliżającej się śmierci, dawał świetną okazję kompozytorowi do wprowadzania zróżnicowanych nastrojowo arii i recytatywów (w drugiej części pojawiają się dramatyczne recytatywy accompagnato).

Serenada "Antonio e Cleopatra" zajmuje w twórczości Hassego miejsce szczególne, to właśnie ogromny sukces tego dzieła zapoczątkował międzynarodową karierę i sławę "Drogiego Saksończyka", jak odtąd z sympatią zwali go Włosi.

Program:

Johann Adolf Hasse Serenada "Antonio e Cleopatra"

Wyk. Arte dei Suonatori; Maria Keohane - sopran, Maria Sanner - kontratenor; kier. art. Aureliusz Goliński (skrzypce)

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w piątek (6.05) w godz. 19.30-22.00. Program poprowadzą Magdalena Łoś-Komarnicka i Krzysztof Dziuba.

mat. promocyjne/nospr.org.pl/mm/jp

Zobacz więcej na temat: MUZYKA muzyka dawna NOSPR
Czytaj także

Muzyka sprzed kilkuset lat uwodzi najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 19:00
– Średniowiecze zapadło mi w serce i już nie mogę się od niego uwolnić – mówiła pianistka, wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzycy na dworze papieża Leona X

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 15:00
Nowa płyta zespołu La Morra - "The Lion's Ear" (Ramée) przedstawia muzykę kompozytorów związanych z dworem papieża-mecenasa sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbietańska Anglia i muzyka czasów Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 14:00
Epoka panowania Elżbiety I miała kluczowe znaczenie dla kształtowania się świadomości narodowej Anglików, a także ich kultury.
rozwiń zwiń