Eduardo López Banzo Z czasem zacząłem poznawać coraz więcej zapomnianych pereł hiszpańskiej muzyki dawnej. Okazało się, że tego repertuaru jest naprawdę dużo i jest on fascynujący
- To prawdopodobnie rytm hiszpańskiej muzyki zainspirował resztę barokowej Europy. Wszystkie chaconny pochodzą z Hiszpanii. Rytm jest zatem najważniejszą definicją hiszpańskiej muzyki - podkreślał artysta.
- Kolejną ważną kwestią jest akompaniament, który zawsze powierzano gitarze i harfie zamiast klawesynu czy organów. Te ostatnie były oczywiście używane, ale nie na taką skalę - tłumaczył Eduardo López Banzo, zaznaczając, że instrumenty strunowe szarpane stanowią o specyfice hiszpańskiego repertuaru.
W rozmowie również o pracy zespołu Al Ayre Espagnol nad przywracaniem pamięci hiszpańskiej muzyki dawnej, o Gustavie Leonhardzie, mistrzu i nauczycielu Eduarda Lópeza Banzo, czy też o tym, jak niegdyś obchodzono w Hiszpanii święta Bożego Narodzenia ("wielka impreza w kościele pełna tańczących i śpiewających Hiszpanów").
Actus Humanus 2016 na antenie Dwójki
Przygotowała: Klaudia Baranowska
Gość: Eduardo López Banzo (twórca i dyrygent zespołu Al Ayre Español)
Data emisji: 5.12.2016
Godzina emisji: 21.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".
Eduardo López Banzo. Fot. mat. prom. festiwalu Actus Humanus
jp/mc