Jordi Savall jest także wyjątkowym człowiekiem, który wierzy, że muzyka może zmieniać świat. Z jej pomocą zwraca naszą uwagę na rzeczy, o których nie pamiętamy, których nie chcemy widzieć, które nas uwierają i są niewygodne. Razem z żoną Montserrat Figueras otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNESCO "Artyści dla pokoju" i - kontynuując pracę nad dawnym repertuarem - łączy ludzi i różne kultury, obala stereotypy, wciąż zaskakuje.
Jak sam powiedział: Myślę, że muzyka może być idealnym narzędziem dialogu i porozumienia. Za pomocą muzyki możemy ze sobą rozmawiać, prowadzić dialog, nie narażając się na oszustwa. Kiedy mówimy coś "poprzez muzykę", znika nieufność. Nie da się "kłamać muzyką".
Z moich doświadczeń wynika, że gdy spotykali się ze sobą muzycy na przykład z Palestyny i Izraela, z Turcji i Armenii, z Bośni i Serbii – tak było za każdym razem – zanim zaczynaliśmy wspólnie grać, byli ludźmi pełnymi wzajemnej urazy, pretensji, to były same bardzo negatywne emocje, bez najmniejszej ochoty na współpracę. Kiedy jednak zaczynali grać, tworzyć wspólnie muzykę, wszystko się zmieniało. Muzyka ich łączyła.
W audycji słuchaliśmy nagrań Jordiego Savalla i jego trzech zespołów.
***
Tytuł audycji: Między dźwiękami
Prowadzą: Magdalena Łoś i Ewa Obniska
Data emisji: 15.02.2016
Godzina emisji: 19.30
mc/jp/bch