Nowa Tradycja 2018. Koncert Kapeli Maliszów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 16:09
Trwa transmisja koncertu laureatów nagrody Folkowy Fonogram Roku uhonorowanych za album "Wiejski Dżez".
Kapela Maliszów: Kacper, Zuza i Jan
Kapela Maliszów: Kacper, Zuza i JanFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Kapela Maliszów_1200.jpg
"Wiejski Dżez". Nowy album Kapeli Maliszów

Kapela Maliszów to jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci Zuzę i Kacpra. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela Maliszów gra tradycyjnie - czyli na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest to szkolne odtwarzanie starych melodii.

Zespół zdobył nagrodę Folkowy Fonogram Roku za swój drugi album zatytułowany "Wiejski Dżez". Jest to płyta, w której ściera się kilka żywiołów: młodość z dojrzałością, tradycja z nowoczesnością, miasto ze wsią. Zawarte w utworach improwizacje Kacpra na skrzypcach, podkreślane dopingującą i energetyczną grą Zuzanny na barabanie, wymykają się trochę z ram wiejskiej tradycji muzycznej, którą cementuje prymitywne basowanie Jana.

Kapela Maliszów wystąpi w Studiu Koncertowym PR. im. Witolda Lutosławskiego

Wydarzenie będzie można oglądać na stronie festiwalu oraz radiowej Dwójki.

***

Na transmisję w "Filharmonii Dwójki" zapraszamy w piątek (11.05) w godz. 20.00-21.30. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa Nowa Tradycja
Czytaj także

Jan Kępa o tym, co zrobić, gdy w skrzypce wejdzie diabeł

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 13:52
- W czasach mojego dziadka byli muzycy, którzy mieli w sobie diabły. Był np. taki Michalik, spojrzał na drugiego i było po graniu. Struny się rwały - opowiadał w Dwójce skrzypek z kapeli Bobrowianie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka ludowa coraz mocniej rozgrzewa młode serca"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:02
- Tradycyjne muzykowanie stało się bardzo cenne, gdy zaczęło zanikać. Dziś spełniają się nasze marzenia, bo bardzo młodzi ludzie nie tylko się nim interesują, ale również wspaniale uprawiają – mówił Marcin Pospieszalski, juror konkursu "Stara Tradycja".
rozwiń zwiń