Requiem Mozarta w 169. rocznicę śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 12:00
W Bazylice św. Krzyża w Warszawie - tam, gdzie spoczywa serce Chopina - jak co roku zabrzmiał koncert poświęcony jego pamięci.
Ostatnie akordy Chopina. Pocztówka autorstwa Józefa Męciny-Krzesza
"Ostatnie akordy Chopina". Pocztówka autorstwa Józefa Męciny-KrzeszaFoto: polona.pl/domena publiczna

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina tradycyjnie zaprasza 17 października na koncert z okazji rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Program wydarzenia nawiązuje do uroczystości pogrzebowej Kompozytora w kościele św. Magdaleny w Paryżu 30 października 1849 roku, podczas której, zgodnie z jego życzeniem, wykonano Requiem Mozarta.

Jak co roku Requiem usłyszeliśmy w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Chopina. W tym roku jednak w miejsce pełnoobsadowej Mozartowskiej mszy żałobnej wysłuchaliśmy wyjątkowego opracowania na sekstet smyczkowy dokonanego przez Marcina Zdunika. 

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart Requiem d-moll KV 626 (opr. wersji kameralnej M. Zdunik)

Wykonawcy: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce; Maria Sławek – skrzypce; Katarzyna Budnik – altówka; Piotr Reichert – altówka; Rafał Kwiatkowski – wiolonczela; Marcin Zdunik – wiolonczela

Wolfgang Amadeus Mozart / Ferenc Liszt Lacrimosa z Requiem d-moll w transkrypcji na fortepian S. 550/2, wyk. Janusz Olejniczak – fortepian historyczny

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 19.00

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/bch/pg

Czytaj także

Śledztwo w sprawie śmierci Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 14:00
- Jako gastroenterologa zastanowiło mnie, że według danych z paszportu w wieku 28 lat Chopin miał 170 cm wzrostu, a tylko 44 kg wagi – mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o serce Chopina. Nietykalność relikwii kontra cele społeczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:00
- Chcieliśmy, żeby to serce spełniło swoją misję edukacyjną, promującą postawy prozdrowotne u osób z chorobą wrodzoną - mówił w Dwójce prof. Wojciech Cichy. - Nie po to serce Chopina było umieszczane w kościele św. Krzyża i zbudowano wokół niego otoczkę emocjonalno-kulturową, żebyśmy je instrumentalnie wykorzystywali - odpowiadał dr Artur Szklener, dyrektor NIFC.
rozwiń zwiń