09:17 Filharmonia Dwójki przerwa Zsolt Nagy 19 listopad 2021 20_22_03.mp3 Węgierski dyrygent Zsolt Nagy wraz z Chórem Filharmonii Narodowej oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia otworzył III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (Filharmonia Dwójki)
3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"
Zsolt Nagy jest częstym gościem w Warszawie. - Po raz pierwszy przyjechałem tu w połowie lat 70. XX wieku i od tego czasu wracałem tu już kilkadziesiąt razy. Szczególnie ważnym festiwalem jest dla mnie Warszawska Jesień. Jeszcze zanim brałem w tym wydarzeniu udział jako dyrygent, przyjeżdżałem tu, żeby po prostu posłuchać muzyki. W Warszawie pracowałem z zespołem Filharmonii Narodowej, z Sinfonią Varsovią, a także z Orkiestrą Polskiego Radia - przypomniał dyrygent.
Program koncertu inauguracyjnego tegorocznych "Eufonii" wypełniła muzyka węgierska (Ernst von Dohnányi, Ferenc Liszt i Zoltán Kodály). I choć hasłem festiwalu jest romantyzm, to jedynym utworem XIX-wiecznym, który zabrzmiał tego wieczoru w Filharmonii Narodowej, był Walc Mefisto F. Liszta.
- W moim odczuciu utwory Dohnányiego i Kodálya są po prostu dziełami późnoromantycznymi. Weźmy Te Deum - to utwór, który powstał w 1936 roku, a zatem już po "Święcie wiosny" Strawińskiego, po eksperymentach Schönberga i innych zafascynowanych modernizmem kompozytorów, którzy poszerzali granice języka muzycznego. Kodálya nie interesowały eksperymenty, a zatem był kontynuatorem tradycji romantycznych. Nie oznacza to, że nie był twórcą wybitnym. Ale faktycznie, Liszt był romantykiem z prawdziwego zdarzenia, a jego twórczość - źródłem inspiracji dla jego następców, w tym Dohnányiego i Kodálya - stwierdził Zsolt Nagy.
Zobacz także:
Zwrócił on także uwagę na kilka cech, które szczególnie charakteryzowały romantyzm w Europie Środkowo-Wschodniej. - To przede wszystkim dążenie do uniezależnienia się od kultury zachodniej. Wszyscy ówcześni kompozytorzy - czy to polscy, czy rosyjscy lub węgierscy - pozostawali pod bardzo silnym wpływem włoskiej lub niemieckiej kultury muzycznej. Nie zapominajmy też o tym, że przecież sama orkiestra symfoniczna była niemieckim wynalazkiem - tłumaczył dyrygent.
W przerwie koncertu usłyszeliśmy także rozmowę z solistami występującymi podczas koncertu inauguracyjnego tegorocznych "Eufonii".
09:26 Filharmonia Dwójki przerwa soliści 19 listopad 2021 20_31_19.mp3 Rozmowa z solistami: Urszulą Kryger, Karolem Kozłowskim, Wojciechem Gierlachem (Filharmonia Dwójki)
***
Rozmawiała: Monika Zając
Gość: Zsolt Nagy (dyrygent)
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 20.25
Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.
pg