Beethoven i Missa Solemnis D-dur. Interpretuje Gardiner

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 21:30
W "Filharmonii Dwójki" sięgnęliśmy po jedno z największych dzieł, jakie stworzył Ludwig van Beethoven. Missa Solemnis D-dur określana bywa mianem mszy symfonicznej. Usłyszeliśmy jej wykonanie pod dyrekcją sir Johna Eliota Gardinera, wśród solistów – Julian Prégardien.
Sir John Eliot Gardiner zasłynął genialnymi interpretacjami kantat, pasji, oratoriów i mszy Jana Sebastiana Bacha, nagraniem kompletów symfonii Schumanna, Beethovena i Brahmsa, koncertów fortepianowych i oper Mozarta
Sir John Eliot Gardiner zasłynął genialnymi interpretacjami kantat, pasji, oratoriów i mszy Jana Sebastiana Bacha, nagraniem kompletów symfonii Schumanna, Beethovena i Brahmsa, koncertów fortepianowych i oper MozartaFoto: Karol Sokołowski/NFM

Program:

Ludwig van Beethoven Missa Solemnis D-dur op. 123

wyk. Chor des Bayerischen Rundfunks i Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks pod dyrekcją sir Johna Eliota Gardinera, soliści: Lucy Crowe – sopran, Gerhild Romberger – mezzosopran, Julian Prégardien – tenor, Tareq Nazmi – bas

(Monachium, 24.09.2021)

Sir John Eliot Gardiner jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najwszechstronniejszych dyrygentów naszych czasów. W 1966 roku założył Monteverdi Choir – chór uważany dziś za najlepszy zespół wokalny na świecie. Dwanaście lat później stworzył English Baroque Solists, a pod koniec lat osiemdziesiątych – Orchestre Révolutionnaire et Romantique, z którą na XIX-wiecznych instrumentach wykonuje muzykę romantyzmu. W jego repertuarze znajduje się muzyka od renesansu po współczesność.

Sir John Eliot Gardiner zasłynął genialnymi interpretacjami kantat, pasji, oratoriów i mszy Jana Sebastiana Bacha, nagraniem kompletów symfonii Schumanna, Beethovena i Brahmsa, koncertów fortepianowych i oper Mozarta. Stworzył wielkie kreacje dzieł Claudia Monteverdiego, Henry’ego Purcella, Józefa Haydna, Franciszka Schuberta, Hectora Berlioza, Feliksa Mendelssohna, Gabriela Faurégo, Giuseppe Verdiego, Edwarda Elgara, Igora Strawińskiego. Nie bał się sięgać po muzykę lżejszą – "Tańce węgierskie" Johannesa Brahmsa czy "Wesołą wdówkę" Franciszka Lehára.

Był szefem opery w Lyonie i Orkiestry Radia Północnoniemieckiego w Hamburgu. Dyrygował Orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie, Orkiestrą Bostońską i Clevelandzką, Filharmonikami Wiedeńskimi, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. Pod jego batutą występowali najsłynniejsi soliści – instrumentaliści i wokaliści – naszych czasów.

W Cambridge studiował historię i arabistykę, muzyki uczył się między innymi u Nadii Boulanger. Przez długi czas związany był kontraktem z wytwórniami Philips i Deutsche Grammophon. Od kilku lat wydaje płyty pod szyldem własnej wytwórni Soli Deo Gloria.

Jego interpretacje oparte są zawsze na skrupulatnych badaniach historycznych i analizach muzykologicznych. Gardiner to artysta intelektualny, który jednocześnie posiada fascynującą wyobraźnię muzyczną. Potrafi łączyć fenomenalną precyzję techniczną z wielkim ładunkiem emocjonalnym.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester w cyklu Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 07:00
Koncert sylwestrowy 15 grudnia? Jazz Band Młynarski-Masecki zagrał w środę w Studiu im. Lutosławskiego na żywo z udziałem publiczności. Kto nie dotarł, będzie mógł odsłuchać (i obejrzeć!) ten koncert w specjalnym wydaniu cyklu Jazz.PL w sylwestrowy wieczór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Krauze - 60-lecie pracy twórczej. "Wszystkie utwory są dla mnie chciane"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 21:50
- W mojej muzyce jest trochę nostalgicznej nuty, czego nie pielęgnuję, ale też się tego nie wstydzę. Najważniejszy jest debiut "Trenu pamięci Krzysztofa Pendereckiego", który skomponowałem spontanicznie, natychmiast po jego śmierci - mówił Krzysztof Krauze w trakcie wyjątkowego koncertu na 60-lecie swojej pracy twórczej.
rozwiń zwiń