Misteria Paschalia: Ars Antiqua Austria

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 19:50
Zaparcie się Piotra to jedno z ważnych wydarzeń Wielkiego Czwartku i ono właśnie stanowi kanwę oratorium Johanna Josepha Fuxa, kompozytora działającego u styku baroku i preklasycyzmu. Podczas tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia utwór wykonał zespół Ars Antiqua Austria prowadzony przez Gunara Letzbora. 
Zaparcie się świętego Piotra
Zaparcie się świętego Piotra Foto: Verkolje, Nicolaas (1673-1746)/Cyfrowe zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie

Program:

Johann Joseph Fux Gesù Cristo negato da Pietro

Wykonawcy:

Ars Antiqua Austria

Gunar Letzbor – prowadzenie


Posłuchaj
05:27 Filharmonia Dwójki 14.04.2022.mp3 Rozmowa z Gunarem Letzborem (Filharmonia Dwójki)

W trakcie przerwy w transmisji wysłuchaliśmy również opowieści dr Grażyny Bastek na temat obrazu Caravaggia "Złożenie do grobu".


Zobacz rozmowę:

YouTube Programu 2 PR

***

Jako wielki miłośnik renesansowych dzieł Palestriny, sam tworzący w najbardziej rozwiniętym okresie epoki baroku, uważnie obserwował zmiany wynikające z nadchodzącego okresu klasycznego. Johann Joseph Fux jest najbardziej znany jako twórca rozprawy o kontrapunkcie Gradus ad Parnassum. Utwór Gesù Cristo negato da Pietro zostanie wykonany przez znakomity zespół Ars Antiqua Austria pod wodzą Gunara Letzbora.

Zespół Ars Antiqua Austria został założony w Linzu w 1995 roku, aby przybliżyć słuchaczom korzenie muzyki barokowej z terenów austriackich granej na instrumentach z epoki. Muzyka wykonywana w tym okresie na dworze cesarskim w Wiedniu wykazywała silny wpływ form włoskich, później także francuskich, charakter tych dzieł kształtowała także hiszpańska muzyka dworska. Austriackie brzmienie charakterystyczne dla tego okresu czerpało również z rozległych ziem ówczesnego cesarstwa. Bo granice polityczne i zasięg społeczny Austrii w epoce baroku był znacznie szerszy niż w XX wieku.

***

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, od 2004 roku organizowany przez KBF w okresie Wielkiego Tygodnia. Wydarzenie, którego pomysłodawcą był Filip Berkowicz, prezentuje najciekawsze dzieła pochodzące z okresu od średniowiecza aż po wiek XVIII, wykonywane przez uznanych interpretatorów nurtu wykonawstwa historycznego.

(Źródło: misteriapaschalia.com)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: koncert Misteria Paschalia