W czwartek 10 lutego zakończył się VIII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego.W finale o Grand Prix konkursu rywalizowało czterech finalistów: Magdalena Bojanowicz, Tomasz Doroch, Hee-Young Lim z Korei i Lukas Stasevskij, reprezentujący dwa kraje: Finlandię i Ukrainę.
W sali warszawskiej Filharmonii Narodowej publiczność usłyszała trzykrotnie Koncert Wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego i jeden raz - Koncert a-moll op. 129 Roberta Schumanna. Wiolonczeliści zagrali z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Piotra Dąbrowskiego. Obok nagród pieniężnych o łącznej wartości 15 tys., zwycięzcy otrzymali zaproszenia do występów m.in. w Belwederze, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Oto lista laureatów:
GRAND PRIX – I Tomasz Daroch (Polska)
II Magdalena Bojanowicz (Polska)
III Hee-Young Lim (Korea)
IV Lukas Stasevskij (Finlandia/Ukraina)
Nagrody Specjalne za najlepsze wykonania:
"Grave" Magdalena Bojanowicz
"Wariacji Sacherowskiej" Magdalena Bojanowicz
"Undertows" Tomasz Daroch
Nagroda EMCY Benjamin Gregor-Smith (Wielka Brytania)
VIII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się co 2 lata i skierowany jest do uczniów i studentów w wieku do 24 lat. Konkurs objęty jest patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Fundacja na rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Dyrektorem Konkursu jest Bogdan Pałosz, wiceprezes Fundacji. Współorganizatorami są: Filharmonia Narodowa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. Patron medialny Konkursu to Polskie Radio Program 2.
Do Konkursu przyjęto 66 uczestników z 21 krajów. W Jury zasiedli: Mirosław J. Błaszczyk (Przewodniczący), Tsuyoshi Tsutsumi (Japonia), Csaba Onczay (Wegry/USA), Michael Flaksman (Niemcy), Daniel Veis (Czechy), Yuri Laniuk (Ukraina), oraz z Polski: Kazimierz Michalik, Michał Dmochowski i Mikołaj Pałosz.
Z I etapu wyłoniono 16 uczestników. Bartosz Koziak, który był gościem "Wybieram Dwójkę" był zdania, że tegoroczny poziom konkursu jest bardzo wysoki. – Bardzo dobrze się słuchało tych wykonań, nie było jakichś znacznych różnic poziomów u poszczególnych uczestników. W dość krótkim etapie wszyscy musieli pokazać dość zróżnicowany sposób grania – zarówno technicznie jak i muzycznie - opowiadał Bartosz Koziak, który zauważył, że z punktu widzenia artystycznego, to była wręcz seria małych recitali, a nie tylko walka z szybkością i problemami technicznymi, jak to zazwyczaj bywa na konkursach.
Bartoszowi Koziakowi bardzo podobała się gra wiolonczelistki z Korei i Lukasa Stasevskija, ale przyznał, że każdy z uczestników miał jakiś mocny punkt, a dwójka Polaków – Magdalena Bojanowicz i Tomasz Daroch spisali się rewelacyjnie. Jego zdaniem polskie wykonanie Wariacji Sacherowskiej było najbliższe ideałowi. Laureat konkursu z 2001 roku wyznał, że nie zazdrości jurorom możliwości wyłonienia zwycięzcy, bo w tym roku będzie to bardzo trudne.
Po II etapie przesłuchań decyzja jury została przyjęta z niedowierzaniem przez zgromadzoną na Sali publiczność, ponieważ jeden z największych faworytów konkursu – Brytyjczyk Benjamin Gregor-Smith nie znalazł się w finale. W "Wybieram Dwójkę" drugi etap konkursu podsumowali dla nas laureaci z lat ubiegłych - Marcin Zdunik i Bartosz Koziak. Nasi goście również byli zaskoczeni brakiem Benjamin Gregor-Smith w finale.
Przewodniczący jury Mirosław Jacek Błaszczyk powiedział, że w 90 proc. werdykt był zgodny z obserwatorami, ale między trzecią a szóstą pozycją listy finalistów był straszny tłok – i tam decydowały tylko setne ułamki punktów. – Jest wielki żal, że teraz nie można rozszerzyć listy finalistów z czterech do sześciu, bo wtedy wszyscy byliby usatysfakcjonowani, zarówno obserwatorzy, melomani jak i sami jurorzy – powiedział przewodniczący jury.
Aby zapoznać się ze szczegółowymi komentarzami poszczególnych etapów konkursu, kliknij odpowiednie ikony dżwięków, w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
Koncert finałowy odbył się 10 lutego 2011 roku, o godz.18:00, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadził Piotr Dąbrowski.
Zapraszamy do Dwójki na retransmisję koncertu finałowego: w niedzielę 13 lutego o godz. 19.00.