Muzyka tradycyjna z Południowych Włoch to głównie muzyka wiejska. Jej "ustny" przekaz obejmował nie tylko muzykę i tekst, ale także rozmaite elementy sztuki wykonawczej. Najczęściej anonimowa, muzyka ta sięga korzeniami daleko w przeszłość. Jednocześnie, jak żywy język, jest ciągle modyfikowana przez swoich użytkowników i dostosowywana do zmian estetycznych, społecznych i technologicznych. Dzięki temu można było wykorzystać akordeon, który dla muzyków włoskich ma dzisiaj status instrumentu "historycznego", jest bowiem w użyciu od przynajmniej 100 lat.
Armando Illario jest muzykologiem, klawesynistą i pianistą, a także akordeonistą, aranżerem i kompozytorem. Wykonuje muzykę klasyczną, a także jazz i muzykę tradycyjną. Lubi fuzje etno-jazzowe, grał w wielu zespołach, które taką muzykę wykonują. Od kilku lat jest członkiem zespołu Tri Muzie, który specjalizuje się w ludowym repertuarze południa Włoch.
Simone Mongelli jest również etnomuzykologiem, kilka lat spędził w Grecji, gdzie uczył się gry na instrumentach perkusyjnych, a we Włoszech studiował grę klasyczną, jazzową i ludową u prawdziwych ludowych mistrzów. Komponuje, a także aranżuje muzykę ludową na folkowo, na jazzowo, zajmuje się też teatrem i muzyką teatralną.
Drugą bohaterką listopadowych koncertów była Midori Seiler, koncertmistrzyni i solistka Akademii für alte Musik Berlin oraz belgijskiej orkiestry Anima Eterna. Przez wielu obserwatorów sceny muzyki dawnej uznawana za najoryginalniejszego muzyka grającego dzisiaj na skrzypcach barokowych. W Warszawie przedstawiła muzykę na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha.
Na retransmisję koncertu zaprasza Piotr Matwiejczuk.
Program
Muzyka tradycyjna południowych Włoch
Wyk. Armando Illario - akordeon, śpiew, Simone Mongelli - instrumenty perkusyjne, drumla
Bach na skrzypce solo (II)
Johann Sebastian Bach Partita d-moll BWV 1004, Partita E- dur BWV 1006
Wyk. Midori Seiler - skrzypce
(Warszawa, 13.11.2010)
30 marca (środa), godz. 19:00