Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: chcieliśmy zachęcić młodych do zajmowania się nową muzyką

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 20:55
- Wszystko zaczęło się, gdy szefowa Departamentu Nowej Muzyki w Niemieckiej Radzie Muzycznej zapytała mnie, czy byłbym zainteresowany pokierowaniem współpracą młodych muzyków z Polski i Niemiec i założeniem zespołu nowej muzyki na potrzeby festiwalu Warszawska Jesień - mówił w Dwójce Rüdiger Bohn o European Workshop for Contemporary Music.
European Workshop for Contemporary Music odbywają się w tym roku już po raz 21.
European Workshop for Contemporary Music odbywają się w tym roku już po raz 21.Foto: materiały prom./Podium Gegenwart Deutscher Musikrat

Rüdiger Bohn po raz kolejny przyjechał na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", by poprowadzić warsztaty dla młodych muzyków. 

Posłuchaj
18:22 Filharmonia Dwójki 2024_09_23 20-12-12.mp3 Dyrygent i pedagog Rüdiger Bohn o warsztatach dla młodych muzyków podczas festiwalu Warszawska Jesień (Filharmonia Dwójki) 

W imię polsko-niemieckiej przyjaźni

Dyrygent, pianista i pedagog przypomniał, że European Workshop for Contemporary Music początkowo było inicjatywą wyłącznie polsko-niemiecką. - Celem projektu było m.in wspieranie stosunków polsko-niemieckich. Dopiero z biegiem lat koncepcja została rozszerzona i teraz mamy już zespół europejski - tłumaczył gość Dwójki.

Jak dodał, organizatorzy warsztatów na pierwszym miejscu od początku stawiali walor edukacyjny. - Chcieliśmy zachęcić młodych ludzi, studentów, do zajmowania się nową muzyką. W tamtym czasie nie było to w Polsce wcale oczywistością, zresztą podobnie jak w Niemczech. Tak więc głównym celem było szkolenie muzyków, którzy mogliby następnie tworzyć własne zespoły. I tak właśnie się stało. Wielu studentów, którzy pracowali tutaj na warsztatach, założyło potem swoje zespoły lub gra w składach kameralnych, które zresztą również występują na festiwalu Warszawska Jesień - podkreślał Rüdiger Bohn.

"Cały czas mamy zróżnicowany zespół"

European Workshop for Contemporary Music odbywają się w tym roku już po raz 21. W dniach 16–22 września uczestnicy warsztatów ćwiczyli wspólnie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

- Zapraszamy do współpracy młodych ludzi. Wysyłają nam swoje CV, a czasami pojawiają się na przesłuchaniach, jeśli nie dołączają do zgłoszenia żadnej rekomendacji. Mogą pozostać w zespole przez 2-3 lata. Po tym czasie następuje rotacja, ale nigdy nie zmieniamy wszystkich członków zespołu na raz, zawsze mamy jakiś rdzeń. Ci muzycy stanowią podstawę, do nich dołączają kolejni. Tym sposobem mamy cały czas zróżnicowany zespół, który co roku ma trochę inny skład - zauważył niemiecki dyrygent.

W poniedziałek (23.09) Rüdiger Bohn poprowadził orkiestrę European Workshop for Contemporary Music podczas koncertu festiwalu Warszawska Jesień w Studiu Poskiego Radia im. W. Lutosławskiego. W roli solistów wystąpili Piotr Sałajczyk, Bartłomiej Sutt i Kateryna Liashchevska.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Data emisji: 23.09.2024

Godz. emisji: 20.10

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/zch

Czytaj także

Adam Kośmieja: nie do końca bezpiecznie czułem się w repertuarze sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 09:30
- Jeszcze dobre dziesięć lat temu byłem żelaznym klasykiem, grającym Chopina, Beethovena, Ravela, w porywach Bartoka. Mój ogląd sytuacji zmieniły studia w Nowym Jorku - mówił na antenie Dwójki pianista Adam Kośmieja podczas przerwy sobotniego koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (24.09).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawska Jesień" - jeden z najwspanialszych festiwali muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 05:30
67 lat temu, w środę 10 października 1956 roku, rozpoczął się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwór Pawła Szymańskiego na koncercie inaugurującym festiwal "Warszawska Jesień" 2024

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 20:53
"Przenikanie", czyli łączenie sztuk wizualnych, kina i nowych technologii oraz muzyki różnych gatunków współczesności. - To motyw przewodni 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W programie festiwalu znalazł się także utwór zatytułowany "it’s fine, isn’t it?" Pawła Szymańskiego. O jego nietuzinkowej historii w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedział sam kompozytor.
rozwiń zwiń