O polsko-korsykańskich związkach oraz korsykańskiej muzyce przyszłości opowiedział w dwójkowych "Źródłach" Jean Philippe Guissani - szef wokalnego zespołu Barbara Fortuna, który w środę wystąpił na Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur".
W ostatniej dekadzie Barabra Fortuna stała się jednym z najważniejszych zespołów wykonujących korsykańskie śpiewy polifoniczne, których historia sięga późnego średniowiecza. Wokaliści pod wodzą Jeana Philippe'a Guissani nie ograniczają się jednak do archaicznego repertuaru oraz konwencjonalnych sposobów jego wykonywania.
Znakiem firmowym Barbara Fortuna stała się już współpraca z muzykami reprezentującymi różne tradycje muzyczne basenu Morza Śródziemnego, a także eksperymentalne projekty sceniczne. Jeden z najnowszych dotyczy wizyty Josepha Conrada na Korsyce w początkach XX stulecia.
- Myślę, że ten projekt może okazać się szczególnie interesujący dla Polaków. Ilustruje on bowiem różne podobieństwa i różnice pomiędzy naszymi narodami - powiedział Annie Szewczuk Jean Philippe Guissani. W wywiadzie, którego fragmentu posłuchać można już teraz, artysta opowiadał także o innych nowatorskich przedsięwzięciach Barbara Fortuna, uwzględniających także środki elektroniczne.
Podczas warszawskiego koncertu (28. września) zespół Barbara Fortuna przedstawił natomiast tradycyjny repertuar korsykański.
Tego wieczoru wysłuchaliśmy także występu Carmen Linares. Artystka, obchodząca w tym roku sześćdziesiąte urodziny, zdobyła sobie zdobyła sobie szczególną pozycję we współczesnej hiszpańskiej kulturze muzycznej, stając się jedną z najbardziej uznanych artystek i wykonawczynią flamenco o największym audytorium międzynarodowym. Muzycznej sztuki uczyła się od takich weteranów śpiewu flamenco, jak Pepe Matrona, Juan Varea, Rafael Romero czy Fosforito. Solową karierę rozpoczęła w latach siedemdziesiątych, swoimi nagraniami i występami podbijając serca publiczności na całym świecie.
Na retransmisję obu koncertów na antenie Dwójki zaprasza we wtorek (8 listopada, godz. 19) Anna Szewczuk.