Fantazja, co koncertem się stała

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 09:55
Jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów epoki - Robert Schumann – do koncertu fortepianowego dochodził drogą długą i krętą...
Robert Schumann z żoną Klarą Wieck-Schumann
Robert Schumann z żoną Klarą Wieck-SchumannFoto: źródło: wikipedia, domena publiczna

Już w wieku lat 18. Schumann zaczął szkicować dzieło, dzięki któremu mógłby zabłysnąć w podwójnej roli wirtuoza i kompozytora. Można sobie jedynie wyobrażać planowany blask tego nieukończonego koncertu, w instrumentacji którego dużą rolę miała odgrywać blacha (stąd tonacja Es-dur). Projekt ten został zarzucony na rzecz innego, tym razem w F-dur. Po dziesięciu latach od pierwszych prób Schumann powrócił do formy koncertu raz jeszcze i mocował się z tonacją d-moll.

W roku 1841 ukończył Fantazję na fortepian z towarzyszeniem orkiestry. Żona kompozytora, Klara, namówiła męża do przekształcenia utworu w koncert o standardowych trzech częściach. Schumann dokomponował więc intermezzo i finał i tak w 1845 roku doszedł do upragnionego koncertu fortepianowego. Dzieła nie był już jednak w stanie wykonywac osobiście. Podczas prawykonania w następnym roku przy fortepianie zasiadła Klara, a dyrygował Ferdynand Hiller, adresat dedykacji.

We wtorkowy wieczór usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Schumanna w wykonaniu Nikolaia Lugansky'ego i Orkiestry Szwajcarii Romańskiej pod batutą Marka Janowskiego.

Zaprasza Róża Światczyńska

Program

Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54

César Franck Symfonia d-moll

Wyk. Nikolai Lugansky – fortepian, Orkiestra Szwajcarii Romańskiej, Marek Janowski – dyrygent

(Genewa, 20.01.2012)

6 marca (wtorek), godz. 19:30

Czytaj także

Czescy klasycy w Genewie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 19:00
Symfoniczne arcydzieła Antonína Dvoraka oraz II Koncert skrzypcowy Bohuslava Martinu zabrzmiały na grudniowym koncercie Orkiestry Szwajcarii Romańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert fortepianowy bez partii solowej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 17:00
Antonin Dvořàk skomponował trzy koncerty: piękny skrzypcowy, wspaniały wiolonczelowy oraz interesujący fortepianowy. Atrakcyjny dla słuchacza, jest raczej symfonią z fortepianem, niż okazją do wirtuozowskich popisów.
rozwiń zwiń