Zapomniane arcydzieła z niezwykłej kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 22:00
Msza "Dicit Dominus" Mattheusa Pipelare - flamandzkiego kompozytora z XV w. - zachowała się w całości tylko w kolekcji, którą w roku 1655 przejął cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Ferdynand III.
Katedra św. Jana w s-Hertogenbosch, gdzie działał Mattheus Pipelare
Katedra św. Jana w 's-Hertogenbosch, gdzie działał Mattheus PipelareFoto: wikipedia/Karrow, lic. CC

Biblioteka Alberta Fuggera zawierała wiele unikalnych muzykaliów: rękopisów a także inkunabułów - wczesnych druków, często jeszcze naśladujących pismo ręczne. Albert powiększył księgozbiór, który otrzymał w spadku po dziadku Philippie Eduardzie (do dziś ponad 200 pozycji nosi sygnaturę P.E.F.), który zamiłowanie do muzycznych ksiąg wraz z początkiem kolekcji otrzymał w spadku po własnym dziadku Raimundzie i ojcu Georgu.

Tak cenny zbiór stał się obiektem wielkiego zainteresowania i w  roku 1655 został pozyskany przez Mathiasa Mauchtera dla dworskiej biblioteki cesarza Ferdynanda III. Dziś cały zbiór dostępny jest w Bibliotece Narodowej w Wiedniu.

Uwagę Dirka Snellingsa przyciągnął holenderski manuskrypt z pierwszej połowy XVI wieku, zawierający kompletny przekaz mszy "Dicit Dominus" Mattheusa Pipelare - wybitnej postaci wczesnorenesansowej polifonii. W przeciwieństwie do wielu współczesnych mu kompozytorów Północy, Pipelare nigdy nie opuścił niderlandów. Z nazwiska kompozytora wnioskuje się, że grał na instturmentach dętych albo pochodził  z rodziny takich muzyków (nazwisko można przetłumaczyć jako "fistulator", czyli "piszczek"), należących zapewne do miejskiego cechu.

Msza Mattheusa Pipelare znalazła się w centrum programu przedstawionego przez zespół Capilla Flamenca podczas tegorocznego festivalu "Resonanzen" w Wiedniu. To porywające wykonanie pozwoli zapewne przywrócić tego kompozytora powszechnej świadomości muzyków, historyków i melomanów jako czołowego twórcy drugiej połowy XV stulecia.

Zaprasza Klaudia Baranowska.

Program

Marco Antonio Cavazzoni Prelude

Antoine Brumel Laudate Dominum, Ad missam

Matthaeus Pipelare Ordinarium missae - Dicit Dominus, Post Missam, Magnificat

Wyk. Capilla Flamenca, Dirk Snellings – dyrygent

(Wiedeń, 22.01.2012)

11 kwietnia (środa), godz. 19:30

Zobacz więcej na temat: Wiedeń
Czytaj także

Capilla Flamenca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 13:10
Belgijski zespół muzyki dawnej we środę na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń