Skomponowany w roku 1948 Koncert srzypcowy Balysa Dvarionasa, litewskiego kompozytora i pedagoga, wpisuje się w tradycję neoromantyczną - i jest to zapewne przyczyna, dla której dzieło zostało zapomniane. Po latach jednak neostylistyka nabiera nowego uroku i niczym neogotyk w architekturze, który zwolna zyskuje pozycję pełnoprawnej twóczości w historii architektury, neoromantyzm w muzyce staje sie coraz bardziej popularny na estradach koncertowych, a wkrótce zapewne pojawią się nowe opracowania, nie tyle usprawiedliwiające ten nurt muzyczny, ile traktujące go w kategoriach autonomicznych.
Sam Dvarionas tak pisał o swym stylu:
Ludzie, którzy uważają to za wstecznictwo są w błędzie. Ideały ludzkości pozostają niezmienne przez tysiąclecia: miłość, prawda, wolność i przyjaźń. Służba tym ideałom nie jest korkiem wstecz.
Izraelski skrzypek Vadim Gluzman jest gorącym propagatorem dzieła Dvarionasa. Gra Gluzmana, gdy trzeba liryczna, gdy trzeba - pełna siły i wigoru, doskonale służy koncertowi litewskiego twócy, zarówno w pełnych energii częściach skrajnych, jak i w lirycznej części środkowej.
Zaprasza Ewa Szczecińska.
Program
Jan Sibelius Saga poemat symfoniczny op. 9
Balys Dvarionas Koncert skrzypcowy
Jan Sebastian Bach Gavotte en rondeau z Partity E-dur BWV 1006
Jan Sibelius II Symfonia D-dur op.43
Wyk. Vadim Gluzman –skrzypce, Orkiestra Symfoniczna BBC, Thomas Sondergard – dyrygent
(Londyn, 13.04.2012)
21 maja (poniedziałek), godz. 19:30