Arcyfiński koncert skrzypcowy prosto z... Paryża

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:00
Alina Pogostkina triumfowała na 9. Międzynarodowym Konkursie Sibeliusa w Helsinkach w 2005 roku, zdobywając też specjalną nagrodę za wykonanie Koncertu skrzypcowego patrona. To samo arcydzieło w jej interpretacji zabrzmiało w połowie kwietnia w Paryżu.
Alina Pogostkina
Alina Pogostkina Foto: www.alinapogostkina.de

Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa jest jednym z najpiękniejszych w literaturze. Zarazem trudności techniczne utworu są równe jego urodzie. Akordy, flażolety, pasaże - Sibelius nie zaniedbał umiescić w partii solowej żadnej, znanej wówczas, technicznej sztuczki. Prawykonanie utworu skończyło się zresztą klapą, po części ze względu na nie do końca przemyślaną formę, po części zaś ze względu na wykonawcę partii solowej, który nie podołał jej wymaganiom. Kompozytor dokonał więc daleko idącej rewizji tekstu i w takiej postaci Koncert wykonywany jest do dziś.

Utwór ten jest bardzo popularny, zarówno wśród skrzypków, pragnących pokazać cały swój arsenał, jak i wśród słuchaczy, pomimo dominującego w Koncercie mrocznego i chłodnego klimatu - nawet humor Sibeliusa przypomina raczej sardoniczny śmiech, niż beztroski żart...

Na retransmisję z paryskiego Théâtre du Châtelet zapraszamy we wtorek (14 kwietnia) po godzinie 19.00. Program:

Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47

Antonin Dworzak  VI Symfonia D-dur op. 60

Wyk. Alina Pogostkina - skrzypce; Orchestre National de France pod dyrekcją Davida Zinmana

Czytaj także

Posłuchajmy Sibeliusa. W ciemno.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 23:30
Tym razem Płytowy Trybunał Dwójki rozsądzi, kto najlepiej interpretuje II Symfonię Jeana Sibeliusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkurzone arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 15:00
"Koncert skrzypcowy" Balysa Dvarionasa to utwór niesłusznie zapomniany. Z pasją promuje go na estradach świata Vadim Gluzman, którego usłyszymy w roli solisty.
rozwiń zwiń