Po dwóch udanych edycjach - pierwszego w Polsce festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci - W tym roku organizatorzy również przygotowali kolejną odsłonę Małej Warszawskiej Jesieni.
Goszczący w "Wybieram Dwójkę" Tadeusz Wielecki zwracał uwagę, że dzieci żywo reagują na wydarzenia prezentowane w ramach tej sekcji festiwalu. Żeby jednak najmłodsi mogli wziąć w nich udział, najpierw trzeba przekonać dorosłych. - Jeżeli dzieciom proponować jakieś partytury graficzne do realizacji albo niekonwencjonalne wykonanie utworów na patyczki i kamyki, to opiekunowie często mają problem z uznaniem tego za działanie artystyczne - zauważał gość Agaty Kwiecińskiej. - Pracujemy nad tym, by ich jakoś do tego przekonać.
W tym roku, wśród wielu atrakcyjnych wydarzeń Małej Warszawskiej Jesieni, pojawi się między innymi - dobrze znana dzieciom historia szewczyka Dratewki, ale zaczerpnięta bezpośrednio z ludowych źródeł, a do tego w wersji opery kameralnej na śpiewającą skrzypaczkę i niezwykłe lustrzane refleksy przygotowane przez Tadeusza Wierzbickiego. - To artysta, który wywodzi się z kręgów teatrów lalkowych. Jest autorem własnej oryginalnej koncepcji teatru światła odbitego od lusterek, którymi się manipuluje w sposób plastyczny - opowiadał Wielecki, który jest autorem oprawy muzycznej spektaklu.
>>Warszawska Jesień 2013 na antenie Dwójki<<
Warszawska Jesień po raz pierwszy odbyła się w 1956 roku. Przez wiele lat była to jedyna impreza tego rodzaju w środkowej i wschodniej części Europy. W czasach żelaznej kurtyny było to unikalne miejsce spotkań wschodu z zachodem oraz szansa na karierę dla kompozytorów z krajów bloku wschodniego.
>>> Zobacz specjalny serwis poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu <<<
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy też o najciekawszych wydarzeniach tegorocznego Festiwalu Ciało/Umysł i Przeglądu "Nówka sztuka" w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Oczywiście nie zabrakło też codziennej relacji z festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie.
Audycję poprowadziła Agata Kwiecińska.
bch