Modernistyczne kantaty w Lucernie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 15:00
Gatunek kojarzony przede wszystkim z muzyką barokową okazał się zaskakująco inspirujący dla klasyków XX wieku. Na retransmisję wrześniowego koncertu, który odbył się na Festiwalu w Lucernie, zaprasza Joanna Grotkowska.
Lucerna
LucernaFoto: Horst Michael Lechner, wikipedia, lic. CC

Kanoniczne modernistyczne kantaty stworzyli m.in. Anton Webern, Béla Bartók oraz Igor Strawiński. We wszystkich przypadkach można mówić o twórczej syntezie tradycji gatunkowych z nowoczesnym językiem dźwiękowym oraz treścią literacką.

Na przykład Anton Webern w swoich Kantatach op. 29 i 31 połączył kontrapunktyczne oraz architektoniczne zdobycze renesansowych mistrzów niderlandzkich z punktualizmem i melodią barw dźwiękowych. Pierwsze z dzieł, skomponowane do poezji Hildegardy Jone, ma w istocie charakter tyleż religijny, co religioznawczy. Z kolei Kantata op. 31 (ostatnie dzieło ukończone przez Weberna), choć literacko głęboko osadzona w tradycji chrześcijańskiej, zdaje się emocjonalnie odzwierciedlać katastrofę II wojny światowej.

Na antypodach tej mrocznej wizji plasuje się "Kantata Profana" Bartóka, w warstwie muzycznej nawiązująca do Bachowskiej Pasji wg św. Mateusza. Węgierski kompozytor, wykorzystując tekst dawnej rumuńskiej pieśni, czerpał w istocie ze świata wartości przedchrześcijańskich, z afirmacją natury na czele. Te oraz kilka innych dzieł z modernistycznego kanonu zabrzmiało podczas wrześniowego koncertu na Festiwalu w Lucernie, znakomicie ilustrując bogactwo i zawiłość muzycznych oraz filozoficznych idei minionego stulecia.

Program:

Anton Webern Kantata nr 2, op. 31, Wariacje na orkiestrę op. 30, Kantata nr 1, op. 29

Alban Berg Suita liryczna

Luciano Berio Sequenza VIII - Corale

Igor Strawiński Kantata "Gwiazdolicy”

Béla Bartók Cantata profana

Wyk: Yeree Suh, sopran, Attila Fekete, tenor, Ivan Ludlow, baryton, SWR Vocal Ensemble, Stuttgart, Lucerne Festival Orchestra, dyr. Pablo Heras-Casado
(Lucerna, Centrum Kultury i Kongresu, 9.09.2013)

Czwartek (24 października), godz. 19.30

Czytaj także

Stulecie genialnego muzycznego skandalu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 17:00
- "Święto wiosny" Igora Strawińskiego było dla XX wieku tym, czym IX Symfonia Beethovena dla stulecia poprzedniego - mówi w "Notatniku Dwójki" Beata Stylińska i zaprasza do rozmowy znanych teoretyków muzyki oraz choreografów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mali Węgrzy są z ludową tradycją za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 16:28
– Węgierskie dziecko od trzeciego roku życia uczy się ludowych zabaw, tańców i przyśpiewek. Dzięki temu tworzy się bezpośredni kontakt między tradycją, a dzieckiem – opowiadał w audycji "Źródła" dr Miklós Braun, węgierski choreolog.
rozwiń zwiń