Szymański dla Królewskich!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:15
Premiera nowego utwory Pawła Szymańskiego znalazła się w programie tegorocznej edycji Festiwalu Kwartesencja. Na retransmisję zapraszamy w niedzielę.
Royal String Quartet na Festiwalu Kwartesencja 2013
Royal String Quartet na Festiwalu Kwartesencja 2013Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Idea 9. edycji Festiwalu Kwartesencja, organizowanego tym razem przez Royal Strong Quartet we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, jest ideą kwartetu smyczkowego jako polskiego dobra narodowego oraz naszej wizytówki w zglobalizowanej, ponowoczesnej kulturze muzycznej. Być może ten gatunek narodził się w Wiedniu, w czasach Haydna, Mozarta i Beethovena. Ale jego wielki renesans rozegrał się w ostatnich kilkudziesięciu latach, w znacznym stopniu właśnie nad Wisłą.
Najpierw, w burzliwych latach sześćdziesiątych, kwartet smyczkowy przyśnił się Krzysztofowi Pendereckiemu. Niejeden nazwałby tę wizję koszmarem... Jakże jednak sugestywnym, skoro nawet dziś, w kameralnych etiudach niepokornych debiutantów, powracają ciągle echa brutalnej wiwisekcji, której młody wizjoner dokonał na żywej materii kwartetowego organizmu. Archetypową opowieść o wyłanianiu się świata z chaosu stanowi zaskakująco emocjonalny i jedyny w dorobku Witolda Lutosławskiego Kwartet smyczkowy. A swoistą afirmację porządku odwiecznego - porządku wstrzymanych kontemplacyjnie kantylen oraz hipnotyzujących tanecznych ostinat - znajdujemy w trzech popularnych dziełach Henryka Mikołaja Góreckiego.

Dzieła Pendereckiego i Lutosławskiego trafiły do programu tegorocznej Kwartesencji. Największą rewelacją imprezy okazać może się jednak premiera nowego utworu Pawła Szymańskiego. Ostatni polski mistrz kwaretu smyczkowego uczynił swym znakiem firmowym poetykę oniryczną. Wszak stworzona przez niego koncepcja surkonwencjonalizmu stanowiła w założeniu muzyczny ekwiwalent surrealizmu. Smyczkowe cykle Szymańskiego przypominają wizytę w gabinecie krzywych zwierciadeł: klasyczne figury ulegają w nich kompulsywnym zwielokrotnieniom, gwałtownym pęknięciom, radykalnym rozciągnięciom i groteskowym deformacjom. Paradoksalnie jednak owa zaburzona rzeczywistość zdaje się zbliżać do istoty spraw bardziej aniżeli nasz codzienny ogląd rzeczy. Napisane specjalnie dla Royal String Quartet i na Kwartesencję "Cztery utwory” kompozytor ubarwił dodatkowo ćwierćtonowymi fałszami.

Na retransmisję piątkowego koncertu Kwartesencji zaprasza Marcin Majchrowski.

Program:

Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy F-dur op. 135

Paweł Szymański Pięć utworów (1992), Cztery utwory (2013) - prawykonanie

10 listopada (niedziela), godz. 19.00

mm

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA
Czytaj także

Kazimierz Serocki. "W jego muzyce słychać bokserskie ruchy"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:00
Jeden z najbardziej charyzmatycznych i bezkompromisowych awangardzistów polskiej szkoły kompozytorskiej był w głębi duszy nieśmiałym, delikatnytm człowiekiem. Zgadzają się co do tego - wspominający Kazimierza Serockiego - Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Szábolcs Esztényi i Jerzy Artysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miguel Azguime - kompozytor słów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 09:00
- Wartości semantyczne tekstu mają takie samo znaczenie jak wartości dźwiękowe - mówił w Dwójce Miguel Azguime, którego multimedialną operę "A Laugh to Cry" można było wysłuchać podczas tegorocznego festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dyrygować nową muzyką?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:00
Gościem Ewy Szczecińskiej w piątkowej "Bitej godzinie" będzie Szymon Bywalec, jeden z najlepszych polskich ekspertów od wykonawstwa współczesnego repertuaru.
rozwiń zwiń