Niedokończona symfonia Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 10:02
W 1823 roku Schubert otrzymał dyplom honorowy od Towarzystwa Muzycznego w Grazu. Z wdzięcznością ofiarował Towarzystwu skomponowaną rok wcześniej symfonię. Tyle wiadomo na pewno.
Franciszek Schubert
Franciszek SchubertFoto: Wikipedia/domena publiczna

Dziś utwór ten - nigdy nie wykonany za życia kompozytora - znany jest jako Symfonia niedokończona. Zachowały się bowiem dwie pierwsze części w partyturze (te się wykonuje na koncertach). I kawałek Scherza - reszta tylko w wyciągu. Czy nigdy nie bylo Scherza i Finału? A może partyturę zniszczył Anselm Hüttenbrenner, któremu Schubert powierzył swoje dzieło? Tego pewnie się już nigdy nie dowiemy.

"Komponowanie, to jak zabawa w budowanie z klocków. Ciągle tworzy się nowe budowle, używając tych samych elementów. Tak naprawdę klocki są gotowe do użycia od dzieciństwa, jedynego czasu, który jest stworzony do ich zgromadzenia" – te słowa Gustava Mahlera, zanotowane przez Natalie Bauer-Lechner, wypowiedziane zostały dla objaśnienia zawartości jego I Symfonii. Dają dość jasny obraz sposobu pracy kompozytora, a dla wnikliwego słuchacza są jak sygnał do wzmożenia czujności i uwagi! Można odnaleźć bowiem w materii I Symfonii, do której przylgnął podtytuł "Tytan" kilka symbolicznych cytatów i odniesień do dzieł twórców wcześniejszych generacji.

Zaprasza Marcin Majchrowski.

Program

Franciszek Schubert VIII Symfonia h-moll D 759 "Niedokończona"

Gustav Mahler I Symfonia "Tytan"

Wyk. Staatskapelle Dresden, Georges Prêtre – dyrygent

(Drezno, 20.12.2011)

23 marca (piątek), godz. 19:30



Zobacz więcej na temat: Gustav Mahler MUZYKA
Czytaj także

Galicja – genius loci Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 09:57
Kolejna odsłona Festiwalu Muzycznego Bursztynowy Szlak w Kaliszu w piątek o godz. 19:30.
rozwiń zwiń
Czytaj także

215. rocznica urodzin Franciszka Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:00
W dniu urodzin wielkiego Wiedeńczyka zapraszamy do wysłuchania jego V Symfonii w wykonaniu Okriestry Wieku Oświecenia pod Fransem Brüggenem.
rozwiń zwiń