Nie tylko romantyzm Północy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:00
W środowej "Filharmonii Dwójki" posłuchamy dzieł wielkich romantyków skandynawskich: Edwarda Griega i Jean'a Sibeliusa, przedzielonych próbką fortepianowego wizjonerstwa Johanna Nepomuka Hummela.
Jezioro na przedmieściach Lahti. Takie krajobrazy inspirowały Witolda Lutosławskiego.
Jezioro na przedmieściach Lahti. Takie krajobrazy inspirowały Witolda Lutosławskiego.Foto: stAn/ Wikimedia Commons CC

Kwietniowy koncert Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Osmo Vänskä otworzył bodaj największy przebój muzyki skandynawskiej, czyli suity z "Peera Gynta". O ile Edvarda Griega uznać można za ojca romantycznej muzyki norweskiej i skandynawskiej w ogóle, o tyle twórczość Jeana Sibeliusa to jej efektowna kulminacja i zdecydowana kontra wobec awangardowych tendencji w muzyce pierwszej połowy XX stulecia. Konsekwencja i oryginalność fińskiego kompozytora przyniosły mu zresztą zasłużoną sławę już za życia: V Symfonię z 1915 pisał na zamówienie rządu i dla uczczenia 50. rocznicy... swoich urodzin.

Program koncertu uzupełnił utwór należący do zgoła odmiennego muzycznego oraz estetycznego świata, a mianowicie II Koncert fortepianowy a-moll op. 85 Johanna Nepomuka Hummla. Nic dziwnego, bowiem gwiazdą wieczoru był znakomity brytyjski pianista Stephen Hough, ceniony na całym świecie między innymi za świetne interpretacje muzyki wczesnoromantycznej.

Na retransmisję koncertu, który odbył się 6 kwietnia w Berlinie, zapraszamy w środę (15 maja) o godzinie 19.00. Program:

Edvard Grieg Peer Gynt – wybór ze suit orkiestrowych

Johann Nepomuk Hummel II Koncert fortepianowy a-moll op. 85

Jean Sibelius V Symfonia Es-dur op. 82

Wyk. Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Osmo Vänskä, Stephen Hough - fortepian

Zobacz więcej na temat: Berlin MUZYKA Skandynawia