Mistrz groove'u - Billy Cobham

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 13:00
- Nie ustawiam swoich tomów od największego do najmniejszego, lecz naprzemiennie. Tak mi jest najwygodniej. Nie uderzam w bęben dlatego, że jest po drodze, ale dlatego, że chce uzyskać konkretne brzmienie - mówił w Dwójce znakomity amerykański perkusista.
Audio
  • Rozmowa z Billem Cobhamem (Rozmowy Improwizowane/Dwójka)
Billy Cobham
Billy CobhamFoto: PAP/LAURENT GILLIERON

Billy Cobham opowiadał między innymi o swoich latynoamerykańskich korzeniach, o pracy z dziećmi autystycznymi i o przysłudze, którą wyświadczył mu Michael Jackson. Nie zabrakło, rzecz jasna, opowieści o legendarnych sesjach nagraniowych, w których Cobham miał szczęście uczestniczyć: o przygotowaniach do nagrania pierwszej płyty Mahavishnu Orchestry Johna McLaughline oraz o rejestracji materiału na płytę "Bitches Brew" Milesa Davisa:
- Wchodzę do sali i zauważam Chicka Coreę. Ale tuż obok niego siedzi Keith Jarrett! Mijasz wzrokiem Keitha i widzisz Joego Zawinula! "Czy ktoś tu zwariował?!” – myślisz sobie. A koło Joego masz jeszcze organistę Larry’ego Younga! Zaczynam więc grać, ale nie mogę się skupić z powodu tych wszystkich muzyków wokoło.
- Dodajmy do tego jeszcze Badal Roya, Airto Moreirę i Alyrio Limę na instrumentach perkusyjnych. Nawet nie pamiętam wszystkich, którzy tam byli… - wspominał w Dwójce muzyk. - Steve Grossman na saksofonie, Bennie Maupin na klarnecie, McLaughlin na gitarze, Ron Carter na basie, Harvey Brooks na basie elektrycznym… Chyba nawet Jack DeJohnette albo Lenny White… A Miles wskazuje tylko muzyków palcem. Siedzę tam i nie mogę uwierzyć w to, co widzę. Miles prawie nic nie mówi, pokazuje na mnie. I jakoś to działa. Tak wyglądały sesje do "Bitches Brew" - mówił w "Rozmowach improwizowanych" Billy Cobham.
Audycję przygotowali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

facebook.com/improwizowane

bch

Zobacz więcej na temat: Jazz
Czytaj także

Jan Kopiński. Polak w Nottingham

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:00
O niespodziankach, jakie czekały na zachodnich muzyków grających trasy koncertowe w Polsce lat 80., o celtyckich echach w muzyce Alberta Aylera, o kolektywizacji ukraińskiej wsi - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy w rozmowie z Janem Kopinskim, znakomitym brytyjskim saksofonistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ari Brown: na debiut nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 19:00
Gdyby chicagowski saksofonista i pianista Ari Brown nie był tak skromny, dziś pewnie wymienialibyśmy jego nazwisko jednym tchem obok nazwisk takich legend saksofonu jak Joe Henderson, Roscoe Mitchell czy Dave Liebman.
rozwiń zwiń