Trwa wakacyjna trasa Programu 2 Polskiego Radia. Po Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Toruniu, Pucku oraz Augustowie nasi dziennikarze odwiedzili Hel, nazywanym często "początkiem Polski". Od kilkunastu lat to urokliwe miejsce jest też sceną walk aliantów z hitlerowcami, o czym opowiadał ogranizator tych "starć" Marek Dyka. - W ostatnim tygodniu sierpnia ogranizujemy wydarzenie, które się nazywa D-Day Hell. To inscenizacja lądowania aliantów na plażach Normandii, która miała miejsce w roku 1944 - mówił gość audycji.
Marek Dykta opowiadał o pacyfistycznym przesłaniu tej rekonstrukcji, ale też o tym, co przyciąga miłośników militariów do Helu.
W audycji przyjrzeliśmy się też, co lokalna prasa pisała na chwilę przed wybuchem wojny w 1939 roku. Zdradziliśmy, dlaczego Gustaw Holoubek nie wyobrażał sobie wakacji bez Półwyspu Helskiego, ale też zapraszaliśmy do ostatniego prawdziwego kina w regionie, którego repertuar współtworzą widzowie. Spotkaliśmy się ponadto z miejscowym latarnikiem, którego zapytaliśmy czy, podobnie jak bohater noweli Henryka Sienkiewicza, ma czas na czytanie książek.
Wśród naszych gości znaleźli się.: Magdalena Zawadzka (aktorka teatralna i filmowa), Anna Tomiak (autorka książki "Jurata. Cały ten szpas"), Karol Kłos (latarnik z ponad trzydziestoletnim stażem), Marek Dykta (współorganizator D-Day Hel), Natalia Makałowska - Kur (Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry), Dariusz Paradowski (dyrektor Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki), Urszula, Patrycja i Dagmara Blindow (kino Żeglarz w Jastarni) Żanna Sępińska (Urząd Miasta Helu) i Joanna Gostkowska-Białek (kaszubska śpiewaczka i animatorka kultury).
Przed audycją na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów – czekało wiele atrakcji. Na scenie Bulwaru Nadmorskiego w Helu wystąpili: Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, która przygotowała specjalny repertuar z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oraz zespół Da Capo Al Fine. Ponadto odbyły się warsztaty biżuterii morskiej z ByKumejką, a Fundacja Strefa Mocy pokazała jak stworzyć profesjonalne latawce. Było można wziąć udział także w nauce tańca i śpiewu kaszubskiego, zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej garderobie militarnej z czasów II wojny światowej czy spróbować regionalnych potraw. Nie zabrakło oczywiście, jak co tydzień, konkursu "Dwójka na piątkę".
***
Tytuł audycji: "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39"
Prowadzili: Paweł Siwek i Beata Kwiatkowska.
Data emisji: 3.07.2019
Godzina: 15.00
***
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 roku, rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00.
Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.
W następną sobotę 10 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Stalową Wolę, gdzie 9 i 10 sierpnia zagra "Lato z Radiem Festiwal 2019".
Lato z Radiem w Stalowej Woli
materiały prom.