O popularności Umberta Eco możemy powiedzieć, że dorównuje ona sławie niejednego celebryty. Umberto Eco to włoski filozof, mediewista, semiolog, popularny pisarz i felietonista, a także eseista, profesor Uniwersytetu we Florencji oraz Uniwersytetu w Bolonii. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się nie tylko tematy średniowiecznej kultury, zagadnienia semiologii (teoria znaków), procesy komunikacji i estetyka. Do wachlarza jego pasji profesor Piotr Salwa, znawca włoskiej literatury z Uniwersytetu Warszawskiego, włącza również zainteresowanie współczesną kulturą masową. - W tym kontekście jego powieści można określić mechanizmami narracyjnymi, machinami, które komunikują rozmaite treści - wyjaśnia.
W audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej profesor Salwa opowiada o ogromnej wiedzy historycznej Umberta Eco, ale nie tylko... - Wiedza historyczna Umberta Eco nie ogranicza się wyłącznie do średniowiecza czy głębokiej wiedzy akademickiej, zgodnej z kanonem. Eco jest człowiekiem mającym ogromną wiedzę z pogranicza. Jest zbieraczem ciekawostek, anegdot, drobnych faktów, wycinków z życia intelektualnego czy artystycznego. Interesuje się pismami ezoterycznymi jest zbieraczem rozmaitych kuriozów - wyjaśnia Salwa. Jego wiedza to gabinet osobliwości.
W książka Umberta Eco odnajdziemy historię europejską, ale jest w nich też wiele wiedzy nieuporządkowanej, przypadkowej. - Tu urywki zapamiętane z komiksów mieszają się z informacjami na temat wydarzeń sportowych z lat 50., o których nikt nie pamięta, znajomością popularnych znaczków pocztowych sprzed 50 lat i wiedzą z kronik średniowiecznych i legend.
Profesor Salwa zwraca uwagę, że pomocnymi w interpretacji i zrozumieniu książek włoskiego autora mogą być jego wykłady, które w Polsce ukazały się pod tytułami: "Przechadzki po lesie fikcji" i "Interpretacja i nadinterpretacja". Zaznacza jednak, że Eco prowadzi ze swoimi czytelnikami ciągła grę, często wyprowadza ich na manowce wyobraźni. Jaki jest jego cel, czego możemy się nauczyć z jego książek można się dowiedzieć słychając audycji "Zakładka literacka" - Posłuchaj.
W listopadzie pojawi się w polskich księgarniach najnowsza książka włoskiego pisarza: "Cmentarz w Pradze" – szpiegowski kryminał. Jednym z jego głównych wątków będzie… działalność XIX-wiecznych służb specjalnych z różnych krajów Europy. Zagadką tej książki, jaką autor stawia przed czytelnikiem, jest pytanie o ilość narratorów - o czym opowiadał gość "Zakładki literackiej".
Audycji "Zakładka literacka" można słuchać od poniedziałku do piątku o 14.30 w radiowej Dwójce.
(jp/pj)