Grzegorz Musiał (ur. 1952) - przypomina we wstępie wydawca - jest lekarzem, pisarzem, poetą, autorem powieści, tomów wierszy, przekładów współczesnych poetów amerykańskich. Jest członek PEN-Clubu i członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Więźniem stanu wojennego. Laureatem wielu nagród literackich m.in. S. Piętaka, S. Wyspiańskiego, Kościelskich. Dwukrotnym stypendystą International Writing Program w Iowa City i Fundacji Fulbrighta. Jego utwory tłumaczono m.in. na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, rumuński, czeski. Mieszka w Bydgoszczy.
Ta niezwykła, wielowątkowa, wielogatunkowa, obszerna, bo licząca blisko 800 stron powieść wciąga od pierwszej strony. Wydawca przytacza w posłowiu również entuzjastyczną recenzję prof. Jerzego Jarzębskiego, w której czytamy:
[…] Grzegorz Musiał — sam przecież powieściopisarz o dużym doświadczeniu — dał się […] uwieść potężnemu "Ja" Łempickiej, które dominuje w jego narracji od pierwszej do ostatniej strony. […]
Rewolucja bolszewicka w Rosji czy szalone lata Paryża początku XX wieku […] zaczynają tu żyć w nowy, szczególny sposób, przepuszczone przez doświadczenie osobiste kobiety tak niezwykłej, jak Tamara Łempicka. Niezwykłej i nieznośnej, z czego ona zdaje sobie sprawę, i […] pomimo potworności losu, jakich jej —zwłaszcza w czasie rewolucji bolszewickiej — życie nie szczędzi, Łempicka z reguły wygrywa.
***
Tytuł audycji: To się czyta
Przygotowała: Elżbieta Łukomska
Data emisji: 21-25.10
Godzina emisji: 11.00
materiały prom. Oficyna Wyd. Epigram./pg/am