Paryż to miasto, które od zawsze inspirowało artystów. Powstała o nim niezliczona liczba filmów, książek i obrazów. Już od czasów średniowiecznych był ważnym ośrodkiem w kulturze i sztuce, stąd wychodziły nowe prądy umysłowe i artystyczne.
W audycji, w której wybraliśmy się na literacko-muzyczny spacer po Paryżu, nie zabrakło między innymi pokazania tej szczególnej postawy artystów wobec francuskiej stolicy, choćby twórców kina. - Każdy z nas ma swój własny Paryż, ukształtowany przez oglądanie różnego rodzaju filmów – opowiadał Łukasz Jasina, przywołując ikoniczne miejsca czy postaci znane z kinowych ekranów. - Mamy dziś w końcu, po raz pierwszy od lat 50., tak dużo ciemnego i złego Paryża, obrazów napaści i konfliktów - zwracał uwagę gość Dwójki. Jak dodał, każdy z tych filmów łączy jedno: "nawet, gdy pokazują Paryż zły, nie potrafią się powstrzymać od zafascynowania tym miastem jako organizmem miejskim, obiektem kultury".
W nagraniu audycji również o historii zmieniającego się architektonicznie Paryża, w tym o wielkiej przebudowie barona Haussmanna, która odmieniła całkowicie oblicze miasta. O najstarszej polskiej instytucji kulturalnej za granicą, czyli Biblioteki Polskiej w Paryżu. O paryskich kulinariach, muzycznych i literackich nowościach, o paryskim życiu teatralnym czy o mniej oczywistych, wciąż pięknych, miejscach tego niezwykłego miasta.
Paryż zabrzmiał również muzycznie, za sprawą najsłynniejszych piosenek wybitnych francuskich artystów.
***
Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast
Prowadzili: Kinga Michalska i Andrzej Sułek
Goście: prof. Remigiusz Forycki (historyk), Piotr Kamiński (tłumacz, dziennikarz muzyczny), Agata Kozak (tłumaczka), dr Łukasz Jasina (kulturoznawca), Kazimierz Piotr Zaleski (dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu), Marcin Radomski (dziennikarz filmowy) oraz Wojciech Pszoniak (aktor teatralny i filmowy)
Data emisji: 30.11.2019
Godzina emisji: 15.00