Andrzej Szczeklik "Kore"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 21:02
W tym tygodniu w cyklu "To się czyta" zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki wybitnego lekarza humanisty. Czyta Krzysztof Gosztyła.

"Doktor Andrzej Szczeklik jest lekarzem humanistą i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł nieco pokrewny, choć wsparty nieznaną im wiedzą".
Czesław Miłosz

W tym tygodniu w cyklu "To się czyta" zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki prof. Andrzeja Szczeklika "Kore. O chorych, chorobach i duszy medycyny" w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

"Kore to po grecku dziewczyna. A także – źrenica. Grecy mówili, iż duszę, w postaci maleńkiej dziewczynki, zobaczyć można przez oka źrenicę. Skąd mogli wiedzieć, że źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe?
A gdzie dziś podziała się dusza? Co mówi nam o niej medycyna? Czy w sobie też duszy wygląda? I szuka jej w swoich odwiecznych światach – gdzieś między życiem a śmiercią, zdrowiem a chorobą, nauką a sztuką, a także – w miłości.
Chodźmy więc na poszukiwanie razem z nią. Niech nas prowadzi. Przed nami wyprawa po duszę. Duszę medycyny".

Niektóre eseje Andrzej Szczeklik poświęca tajemnicy umierania. Obok medycznych opisów stanu wegetatywnego pojawia się biblijna historia Łazarza, opisy Caravaggia, nawet Śmierć z "Rozmów Mistrza Polikarpa"...

Prof. Andrzej Szczeklik (ur. 1938) – Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ znany jest równie dobrze w środowisku medycznym, jak wśród krakowskich twórców. Powodem tej drugiej popularności jest specjalność profesora – choroby serca i płuc. Do jego pacjentów należeli Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, on też przez lata roztaczał opiekę nad redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" Jerzym Turowiczem i Piotrem Skrzyneckim z Piwnicy pod Baranami. Od czasu do czasu swoją więź z artystami i sztuką podkreśla, występując na scenie jako pianista z równym zapałem interpretujący stare przeboje, jak i dzieła Chopina. (znak.com.pl)

2-5 listopada (wtorek-piątek), godz. 23:00

Czytaj także

Ambasador Polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 09:59
Tytuł "Ambasador Polszczyzny" jest przyznawany osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny. W tym roku otrzymał go miedzy innymi dziennikarz Trójki - Bartek Chaciński.
rozwiń zwiń