"Piękno i piekło". O życiu (i poezji) Beaty Obertyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2025 09:30
"Piękno i piekło" to powieść, w której Anna Piwkowska przedstawia postać Beaty Obertyńskiej. Autorka opisuje burzliwe życie poetki – od dzieciństwa i młodości we Lwowie, przez aresztowanie i zesłanie do łagru, a potem uwolnienie, aż po osiedlenie się w Londynie. Wybrane fragmenty w Dwójce czyta Dorota Landowska.
Dorota Landowska
Dorota LandowskaFoto: Piotr Podlewski / Polskie Radio

21 maja minęła 45. rocznica śmierci Beaty Obertyńskiej. Leopold Staff twierdził, że gdyby nie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, największą damą poezji polskiej byłaby właśnie Beata Obertyńska. Poetka, Anna Piwkowska poświęciła jej swoją książkę. Nosi ona tytuł "Piękno i piekło- opowieść o Beacie Obertyńskiej". 

To wnikliwa i przejmująca książka o życiu (i poezji) tej dziś na nowo odkrywanej poetki. Tę wyjątkową publikację zdobi kilkadziesiąt fotografii wcześniej niepublikowanych.


Posłuchaj
10:36 To się czyta 2025_05_26-09-31-22.mp3 Anna Piwkowska "Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej", czyta Dorota Landowska – fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

10:12 To się czyta 2025_05_27-09-30-14.mp3 Anna Piwkowska "Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej", czyta Dorota Landowska – fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:07 To się czyta 2025_05_28-09-30-33.mp3 Anna Piwkowska "Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej", czyta Dorota Landowska – fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:00 To się czyta 2025_05_29-09-29-05.mp3 Anna Piwkowska "Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej", czyta Dorota Landowska – fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

 

Była córką młodopolskiej poetki Maryli z Młodnickich Wolskiej i przedsiębiorcy naftowego inż. Wacława Wolskiego. Wychowywała się w rodzinie artystów na lwowskim Zaświeciu, ucząc się indywidualnie i zdając potem egzaminy eksternistycznie.

W młodości związana była ze Skamandrem i środowiskiem artystycznym Medyki Pawlikowskich. Studiowała w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, a w latach 1933-1937 występowała na scenach teatrów lwowskich. Po agresji ZSRR na Polskę, w czasie okupacji sowieckiej Lwowa, w lipcu 1940 roku, została aresztowana przez NKWD. Osadzona w areszcie, osławionych lwowskich Brygidkach, przenoszona następnie kolejno do Kijowa, Odessy, Charkowa, Starobielska, wreszcie zesłana do łagru Loch-Workuta. Po ataku Niemiec na ZSRR została zwolniona. To pozwoliło jej wstąpić do Armii Polskiej w ZSRR. Następnie wraz z Armią Andersa przeszła cały szlak bojowy Armii Polskiej. Po wojnie pozostała na uchodźstwie i zamieszkała w Londynie. Publikowała w pismach emigracyjnych i należała do polskich organizacji na obczyźnie.

Książka Anny Piwkowskiej "Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej" ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Fragmenty powieści na antenie Dwójki czyta Dorota Landowska.

***

Cykl "To się czyta" od poniedziałku do piątku (26-30.05) o godz. 9.30.

Czytaj także

Barbara Krafftówna w krainie czarów. Archiwalny wywiad

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 10:00
Mija tydzień, odkąd w wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W audycji "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk przywołała fragmenty archiwalnego wywiadu, którego artystka udzieliła w Trójce w 2018 roku, na trzy miesiące przed swoimi dziewięćdziesiątymi urodzinami. 
rozwiń zwiń