Zdjęcia z rewolucji w Tunezji, Egipcie, Libii i innych krajach obiegły cały świat, wszyscy, siedząc wygodnie w fotelach, mogli zobaczyć, jak uciekał Ben Ali, jak tłum na placu Tahrir obalał Mubaraka, jak skończył Kadafi…
Jerzy Haszczyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej" (szef działu zagranicznego tej gazety), obserwował Arabską Wiosnę Ludów z bliska. W karetce przedzierał się, nielegalnie, z Egiptu na front w Libii, był w mieście Sidi Bu Zajd, gdzie podpalił się Mohamed Buazizi, zszedł do tuneli, którymi do Strefy Gazy (z Egiptu) przemycano wszystko...
Zwycięskie zdjęcie 55. World Press Photo. Autor - Samuel Aranda,"New York Times". Kobieta obejmuje syna rannego w demonstracjach przeciw rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha w stolicy Jemenu. Sana, 15.10.11
Teraz teksty ze swojej reporterskiej wyprawy zebrał w książce "Mój brat obalił dyktatora", która ukazała się właśnie z Trójkowym Znakiem Jakości.
W tym wydaniu "Z najwyższej półki" spotkanie z Jerzym Haszczyńskim, który do Libii i Strefy Gazy udał się z fotoreporterem Kubą Kamińskim. Jego zdjęcia (znakomite!) oglądać można w naszej Galerii.
W księgarniach można już znaleźć najnowszą powieść Wiktora Pielewina, jednego z najpopularniejszych rosyjskich pisarzy współczesnych. Jego twórczość wywołuje skrajne emocje – jedni go uwielbiają, inni – nienawidzą (i to z różnych powodów). Obraża, prowokuje, ośmiesza. Nie inaczej jest w "T", powieści, której głównym bohaterem jest hrabia, próbujący dotrzeć do Pustelni Optyńskiej (opisanej przez Fiodora Dostojewskiego w "Braciach Karamazow"). Nic jednak, w rzeczywistości, nie zależy od niego, jest pionkiem, ktoś manipuluje jego "życiem".
O Pielewinie i o tym, jak czytać "T", by zrozumieć grę autora z czytelnikiem, porozmawiamy z tłumaczką książek rosyjskiego pisarza, Ewą Rojewską-Olejarczuk.
Gościem programu będzie także Piotr Sarzyński, na co dzień publicysta "Polityki". W książce "Wrzask w przestrzeni" stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: "Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?"
W tym wydaniu "Z najwyższej półki" także: znakomite eseje Styrona, opowieść o zespole Queen, nowa książka Mariusza Wilka i biografia Coco Chanel.
Do usłyszenia w niedzielę tuż po 21,Michał Nogaś
Przypominamy: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną. Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.
Lista osób, które otrzymują książki:
"Mój brat obalił dyktatora"
Jakub Libuda, Kraków
Bogdan Sławomir, Żywiec
Mikołaj Stanisławski, Warszawa
Anna Madeja, Andrychów
Magdalena Kowalczyk, Łódź
Zbigniew Wiewióra, Świnna
Monika Armata, Wiśniowa
Dorota Stefańska, Krasne
Grażyna Wawrzynowicz, Grójec Wielki
Michał Turkot, Warszawa
Agata Małecka, Katowice
Jędrzej Walczykowski, Bydgoszcz
Ilja Kulczycki, Wejherowo
Tomasz SzkodaOpoczno
Jarosław Michalski, Gdynia
"Hawany w Camelocie"
Marta Jackowska, Jurowce
Jakub Gajdzik, Sosnowiec
Michał Jaroszek, Wrocław
"Queen. Nieznana historia"
Mariusz Nowak, Wiśnicz Mały
Gabriela Balawajder, Warszawa
Joanna Wanat-Komisarczyk, Kraków
"Coco Chanel. Życie intymne"
Irena Szymkiewicz, Braniewo
Henryka Lipińska, Dobrzewino
Dagmara Tymińska, Warszawa
"Lotem gęsi"
Magda Mips, Warszawa
Michał Rutkowski, Kalisz
Ewa Grzegorczyk, Bieńkówka
"T"
Łukasz Zdechlik, Kraków
Ewa Krot, Białystok
Elżbieta Zielińska, Kraków
Ewa Jóźwiak, Radom
Marcin Mazalon, Kijewo Królewskie
"Wrzask w przestrzeni"
Maria Woroch, Dolsk
Monika Pacukiewicz, Bytom
Katarzyna Szczotok, Pszczyna
Anna Hellwing, Poznań
Mikołaj Zygmański, Góra