Krzysztof Knittel zaznacza, że "Ad Libitum" to coś więcej, niż tylko festiwal. W miejsce gotowych produktów, prezentowanych na świecie koncertów i performance’ów jest muzyka improwizowana, eksperyment i przestrzeń dla spotkania różnych artystów o różnych wrażliwościach i pochodzących z różnych światów. Tematem tegorocznej odsłony Festiwalu Ad Libitum jest improwizacja w dynamicznie poszerzającym się świecie mediów.
Jak podkreśla kompozytor, w tym roku festiwal głównie skupia się na muzyce elektronicznej. - Jest dużo muzyki realizowanej na komputerze, na syntezatorach analogowych - takim syntezatorem posługuje się np. Thomas Lehn, austriacki kompozytor i performer. Oprócz niego będą wybitni elektronicy, tacy jak Alvin Curran i Richard Teitelbaum, którzy zagrają w trio z Frederickiem Rzewskim. To trio ma swoją nazwę, Musica Elettronica Viva, i istnieje od wielu lat - mówił Krzysztof Knittel.
Czy twórcę ograniczają jakieś ramy? Jak na tle świata prezentują się polscy twórcy muzyki improwizowanej? Kogo jeszcze usłyszymy podczas tegorocznej odsłony Festiwalu "Ad Libitum"? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Bartosz Panek
Gość: Prof. Krzysztof Knittel (kompozytor, dyrektor artystyczny festiwalu Ad Libitum, promotor muzyki improwizowanej, wykładowca)
Data emisji: 8.10.2019
Godzina emisji: 16.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".
am/mko