Muzyczne (r)ewolucje Marcina Olaka

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:18
Muzyka do nieistniejących filmów, nieznośne dla muzyków (ale może i twórcze?) pandemiczne zamknięcie oraz Witold Gombrowicz - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy w wywiadzie z Marcinem Olakiem.
Audio
Marcin Olak
Marcin OlakFoto: Krzysztof Machowina

Znakomity, klasycznie wykształcony gitarzysta stopniowo kierował swoje zainteresowania w stronę jazzu (płyty Crossing Borders i Simple Joy grupy Marcin Olak Trio), aby w końcu znaleźć swoją własną estetykę, będącą unikalnym połączeniem klasyki, jazzu, americany i swobodnej improwizacji (zespół Spontaneous Chamber Music z Patrykiem Zakrockim, albumy Bessarabian Journey i solowa płyta Music from Non-Existent Movies). W wywiadzie Marcin Olak wyjaśni motywy tej stylistycznej ewolucji.

Po rozmowie zestaw ważnych nowości wydawniczych: m.in. Runo Wojciecha Traczyka i Cell Walk Wayne’a Horvitz Sara Schoenbeck oraz pożegnanie zmarłego w kwietniu na COVID-19 weterana amerykańskiej sceny freejazzowej Giuseppi Logana.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzenie: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Marcin Olak (gitarzysta, kompozytor)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Okkyung Lee – nie tylko hałas

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:03
Wyjechała z Korei Południowej w wieku 18 lat, studiowała na najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelniach, dziś jest obywatelką świata. Znakomitą wiolonczelistką, wyjątkową kompozytorką i improwizatorką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy album Patryka Zakrockiego i inne okoliczności

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 01:00
Domowe nagrywanie płyt nie zostało, bynajmniej, wymyślone w czasach pandemii. Gościem "Nokturnu" był Patryk Zakrocki, który od wielu miesięcy pracował w domu nad znakomitą, wydaną właśnie płytą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medytacje, fuzje, przetworzenia. Tradycja podana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 12:47
"And The Darkest Hour Is Just Before Dawn" - to angielskie powiedzenie może zabrzmieć pocieszająco w obecnych, trudnych czasach. Jednocześnie jest to tytuł jednej z najbardziej hipnotycznych kompozycji napisanych na amerykański gamelan.
rozwiń zwiń