20 grudnia 1968 roku Czesław Niemen otrzymał pozłacaną wersję swojego albumu "Dziwny jest świat" za sprzedaż ponad 150 tysięcy egzemplarzy tego krążka. Była to pierwsza autorska płyta artysty i pierwsze takie wyróżnienie w kraju. Na świecie nagrodę tą przyznaje się od 1958 roku.
- To nie był rekordowy nakład. Potem większe nakłady osiągały Czerwone Gitary czy Tercet Egzotyczny, ale jak na taką płytę rockową to było dużo – wspominał w "Sygnałach Dnia" w Jedynce, dziennikarz muzyczny Marek Gaszyński.
Popularność płycie zapewnił utwór tytułowy. Piosenka "Dziwny jest ten świat" ogólnopolski rozgłos zdobyła w czasie festiwalu w Opolu w 1967 roku. Utwór wzbudził wówczas duże emocje i kontrowersje.
- Pamiętam, że my młodzi byliśmy bardzo za, natomiast nasi rodzice uważali, że to jest jakiś niekontrolowany wrzask i że to jest straszne – wspominała w Jedynce Maria Szabłowska.
Kontestujący przekaz piosenki nie spodobał się też ówczesnym władzom PRL.
- Jak to społeczeństwo socjalistyczne jest dziwne? Ono jest normalne. A tu się wyłamuje taki młody człowiek ubrany nie po polsku, w kolorowych koszulach, w czerwonych spodniach, krzyż jeszcze do tego na łańcuchu – komentował Gaszyński.
Mimo oporów starszej części publiczności i ataków ze strony dziennikarzy, zarzucających Niemenowi plagiat piosenki Jamesa Browna "It’s a mens world", utwór promujący pierwszy solowy longplej artysty stał się wielkim hymnem kontestującej młodzieży. Dla wielu pozostaje nim do dziś.
Najlepszym tego potwierdzeniem są regularne zwycięstwa piosenki w corocznym trójkowym plebiscycie "Polski Top Wszechczasów" oraz liczne próby zmierzenia się z nią podejmowane przez innych wykonawców.
- Czesław nie lubił jak ktoś śpiewał "Dziwny jest ten świat" i prawie zawsze krytykował inne wykonania. Wiem od niego, że jest jedno wykonanie, które mu się podobało – mówiła Maria Szabłowska
Aby dowiedzieć się, czyja wersja piosenki "Dziwny jest ten świat" jako jedyna spodobała się Niemenowi, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".