Jazz idzie do kina

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 13:19
Tomasz Tłuczkiewicz zaprezentuje muzykę filmową Stańki, Pawlika , Davisa...

Rozpoczniemy muzyką Tomasza Stańki do filmu "Egzekutor" z 1999 roku. NIezwykle brzmiąca, chwytająca za serce trąbka kompozytora łaczy się w niektórych momentach ze spiewem Justyny Steczkowskiej, tworzac niezapomniany efekt.

Dziesięć lat później miał premierę film "Rewers" - był to polski kandydat do Oskara. Oskara nie dostał, ale muzyka Włodzimierza Pawlika otrzymała nagrodę na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

- Soundtrack operuje na wielu płaszczyznach estetycznych, od nawiązań do muzyki jazzowej w konwencji lat 50 i 60-tych, łączącej elementy quasi-klasyczne,aż po rockowe. Jest to bardzo bogata ścieżka dźwiękowa, naturalnie oddająca moje podejście do muzyki. Co ważne, nie jest ona wyraźnym odzwierciedleniem miejsca i czasu akcji filmowych zdarzeń. Jest jednym ze środków uwalniających fabułę z gorsetu socrealistycznej rzeczywistości. Urok tego filmu polega na tym, że w pewnym momencie następuje ucieczka od realizmu do wyrafinowanej abstrakcji. Jest to absolutnie fantastyczna rzecz, jeśli można pozwolić sobie na taką autonomię i różnorodność w warstwie dźwiękowej - opowiadał Pawlik.

Posłuchamy też muzyki z filmu "All Hat" autorstwa Billa Frisella, gitarzysty, który otrafi łaczyc najodleglejsze elementy muzyczne w spójną całość. Zachwycimy się basem Stanleya Clarke'a, znanego ze współpracy z Chickiem Coreą w zespole Return to Forever,  który podniósł swój instrument do roli solowej i spopularyzował granie techniką slap. Wedle słów samego Clarke'a, "kot chce się nauczyć grać na basie, musi kupić mój singiel z piosenką 'Lopsy Lu' i porządnie ją przyswoić".

Na koniec muzyka Milesa Davisa do filmu "Sjesta" z 1987 roku.

 

Zaprasza Tomasz Tłuczkiewicz.

 

13 stycznia (czwartek), godz. 22:05

Czytaj także

"Rewers" i osiem Orłów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 08:51
W Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010. Największym zwycięzcą okazał się film "Rewers" Borysa Lankosza, który otrzymał osiem statuetek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodek Pawlik - "Grand Piano"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 10:05
Miłośników "Blue Note" rozczarować może fakt, że ciężko tę muzykę uznać za jazzową, bliżej jest jej raczej do atmosfery kompozycji Debussyego czy Czajkowskiego, mocne są na niej odniesienia do romantyzmu i impresjonizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni Weilla

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 13:00
Czy jazz według Weilla może być inspirujący dla współczesnych awangardzistów? Na to pytanie odpowiedzą Janusz Jabłoński oraz Tomasz Gregorczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swingujący Dylan?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 15:00
Wiele piosenek Boba Dylana stało się pokoleniowymi hymnami i funkcjonuje w setkach różnych wykonań. Czy "Knockin’ On Heaven’s Door", "Like A Rolling Stone" albo "Blowin’ In The Wind" mogą stanowić inspirację także dla jazzmanów? W środowy wieczór zapraszają Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski jazz w globalnej wiosce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 15:58
Aga Zaryan nagrywa płytę dla legendarnej amerykańskiej wytwórni Blue Note, swingująca impreza urodzinowa Chopina odbyła się w Nowym Jorku, a najłsynniejszym polskim jazzmanem okazuje się Nigel Kennedy. Rok 2010 podsumowuje Paweł Brodowski.
rozwiń zwiń