Czasy studenckie i walka z komunizmem. Wspomnienia prof. Jadwigi Staniszkis

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 14:45
Prof. Jadwiga Staniszkis 19 lat temu zgodziła się na nagranie w Programie 2 Polskiego Radia cyklu wspomnień i przemyśleń na temat swojego życia, dokonań czy zainteresowań. W ramach cyklu "Głosy z przeszłości" przedstawiliśmy nagrania tej zmarłej niedawno wybitnej polskiej socjolog.
Prof. Jadwiga Staniszkis badawczo zajmowała się zagadnieniami socjologii ekonomicznej, globalizacji i systemu socjalistycznego
Prof. Jadwiga Staniszkis badawczo zajmowała się zagadnieniami socjologii ekonomicznej, globalizacji i systemu socjalistycznegoFoto: Beata Zawrzel/REPORTER
  • 15 kwietnia br. zmarła prof. Jadwiga Staniszkis, wybitna polska socjolożka i analityczka społeczna. 
  • W 2005 roku zgodziła się nagrać dla radiowej Dwójki cykl gawęd o swoim życiu, jego etapach, zainteresowaniach i pracy. 

Jadwiga Staniszkis była niezwykle oryginalną osobą, zarówno w poglądach, jak i działaniu. Interesowało ją mnóstwo rzeczy, nie ulegała modom ani też nie naśladowała nikogo. Jej obecność podnosiła zawsze temperaturę dyskusji i jej jakość. Badawczo zajmowała się zagadnieniami socjologii ekonomicznej, globalizacji i systemu socjalistycznego. Była ciekawa tego, co się dzieje, przemian politycznych, które obserwowała, a także tego, co po nich następuje.

Jadwiga Staniszkis jak Feniks

Była jedynym doradcą kobietą w czasie strajków w Stoczni Gdańskiej. Działała w opozycji, wykładała, uczyła studentów polskich i zagranicznych. Tłumaczyła, wyjaśniała, przyznawała się do błędów, co jest bardzo rzadkie. Nie łagodziła swoich sądów, mówiła wprost to, co myśli. Była niezwykle lubiana przez studentów, którzy cenili jej młodość i - jak mawiała - "ciągłe odradzanie się z popiołów".

Studia i komunizm

W swoim pierwszym nagraniu prof. Jadwiga Staniszkis sięgnęła pamięcią do czasów studenckich i profesorów, którzy zrobili na niej szczególne wrażenie. - Studiowałam socjologię na Uniwersytecie Warszawskim jeszcze w tych czasach, kiedy żył m.in. prof. Ossowski czy prof. Julian Hochfeld, który wyjechał z Polski, kiedy byłam jeszcze na początku studiów. Chodziłam wcześniej na jego seminarium i wywarł na mnie większe wrażenie niż prof. Ossowski - wspominała profesor.

- Prof. Ossowski prezentował formację polskiego inteligenta, który trochę celebruje siebie. Zachowuje poczucie, że ma czyste ręce. Było tak m.in. dlatego, że do pewnego stopnia jest ofiarą całej sytuacji w kraju, ale może uczyć. To pozwalało mu nie być szczęśliwym - dodała.

Cenna umiejętność przyznania się do błędu

Profesor powiedziała jednak, że to Julian Hochfeld wywarł na niej największe wrażenie. Wszystko za sprawą m.in. swojego otwartego i bezkompromisowego podejścia do komunizmu i umiejętności przyznania się do błędów. - To, co widziałam u Hochfelda, to było poczucie człowieka, który cierpi i przegrał. Uczył socjologii polityki i pamiętam, że dawał nam na seminarium do przeczytania m.in. Różę Luksemburg - krytykę leninizmu - relacjonowała.

- Dużo bardziej brutalnie krytykowało się komunizm na jego seminarium niż na seminarium Ossowskiego. To, co mnie pociągało i fascynowało w nim, to jego świadomość, że popełnił nie tylko błędy polityczne, ale i intelektualne. Np. jako działacz PPS namawiał młodych ludzi, żeby przy fałszowanych wyborach uznali ich wynik - opowiadała Jadwiga Staniszkis.

Pierwszy wyjazd do Londynu

W kolejnych odcinkach cyklu profesor mówiła m.in. o swoim pierwszym wyjeździe zagranicznym. Celem jej podróży był Londyn. Dzisiaj nie wydaje się to niczym zwyczajnym, jednak w czasach komunizmu otrzymanie paszportu i zagraniczny wyjazd były czymś wyjątkowym.

W swoich wspomnieniach poruszyła także temat Solidarności i strajków w Stoczni Gdańskiej. Opowiedziała m.in. o swoich motywacjach i czasie walki z reżimem komunistycznym.

Nieustająca ciekawość świata

Jadwiga Staniszkis była ciekawa świata, innych kultur, wrażeń. Opowiadała o tym, o fascynacji Chinami, Japonią, Ameryką Południową. Czytała literaturę tych rejonów, oglądała zabytki, kamienne ogrody w Kioto zrobiły na niej - tak jak kiedyś na Andrzeju Wajdzie - niezapomniane wrażenie. Mówiła o swoich "maleńkich dziuplach", w różnych miejscach Polski, gdzie się ukrywa, pracuje i odcina od rzeczywistości.

Sama napisała swoją autobiografię, którą nazwała "Ja, próba rekonstrukcji" (2008), a Cezary Michalski uzupełnił ją wywiadem rzeką, który zatytułował "Życie towarzyskie i uczuciowe".

Posłuchaj
12:57 Dwojka_Glosy_z_przeszlosci_2024_04_22-12-46-30.mp3 Prof. Jadwiga Staniszkis o tym, co ją ukształtowało (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:26 Dwójka głosy 24.04.2024.mp3 Prof. Jadwiga Staniszkis o swoim pierwszym wyjeździe do Anglii (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:59 Dwójka głosy 24.04.2024.mp3 Prof. Jadwiga Staniszkis o strajku w Stoczni Gdańskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:52 Dwojka_Glosy_z_przeszlosci_024_04_25-12-44-36.mp3 Prof. Jadwiga Staniszkis o fascynacji filozofią Dalekiego Wschodu (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:25 PR2 2024_04_26-12-44-38.mp3 Prof. Jadwiga Staniszkis o swojej biografii (Głosy z przeszłości/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.04.2024

Godzina emisji: 12.45

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Ireneusz Iredyński: jestem pisarzem przemocy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:40
9 grudnia 1985 roku zmarł Ireneusz Iredyński, wybitny pisarz, prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor tekstów piosenek oraz twórca licznych słuchowisk radiowych. – Jestem pisarzem jednego tematu – przemocy - mówił o sobie w jednym z wywiadów w Polskim Radiu w 1979 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Staniszkis: gniew jest w wielu ludziach i całe szczęście

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:01
- Dziś widać jak tandetna jest struktura demokratyczna. W wielu ludziach jest gniew, bo mamy na co się złościć - mówi Jadwiga Staniszkis. Profesor podsumowała w radiowej Jedynce 25 lat polskiej wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarła prof. Jadwiga Staniszkis - wybitna socjolog i analityk polityczny

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 17:03
Zajmowała się socjologią polityki i ekonomii. W szczególności badała problematykę transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej. Miała 81 lat.
rozwiń zwiń