Nie jest łatwo, ale muzyka na pewno pomoże w tym, by mieć siłę do działania.
W cyklu "Nowa Polska" muzyka Tadeusza Wieleckiego, który nie wierzy za bardzo w sztuczne konstrukty - wytwory ludzkiego rozumu, ufa za to naturze i naturalne zjawiska inspirują wiele jego kompozytorskich pomysłów takich jak "melodia zmniejszona", techniki rozstrajania trylu czy "równoległe formuły dźwiękowe".
***
Tadeusz Wielecki - kompozytor, ale także kontrabasista - gościł już w Dwójce w 2019 roku. W audycji "Nowa Polska" uchylił rąbka tajemnicy na temat swojego warsztatu i wyjaśnił na czym polegają stosowane przez niego techniki kompozytorskie, np. "technika komponowanego trylu", albo "technika ślizgowa". Sam o sobie powiedział: "jestem typem kompozytora improwizatora, nie architektonika".
W czasie rozmowy z kompozytorem wysłuchaliśmy dwóch jego utworów: Koncertu a rebours na skrzypce i orkiestrę, który 20 lat temu zdobył rekomendację Trybuny Kompozytorów UNESCO oraz muzyki orkiestrowej "Ławice" z 2005 roku.
59:05 2022_03_09 22_00_00_PR2_Nowa_Polska.mp3 Tadeusz Wielecki i kompozycje inspirowane naturą (Nowa Polska/Dwójka)
***
Tadeusz Wielecki studiował kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego oraz grę na kontrabasie u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie. W 1986 otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego. Studia kompozytorskie kontynuował u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim.
Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych, prezentując współczesny repertuar solowy. Uprawia również muzykę improwizowaną, zajmuje się także edukacją artystyczną oraz propagowaniem muzyki współczesnej.
W Polskim Radiu prowadził cykle autorskich audycji dla dzieci i młodzieży poświęcone nowej muzyce: "Przeboje muzyki współczesnej", "Coś z niczego" i "Dźwiękowdzięki". Współpracował z poznańskim Ośrodkiem Sztuki Dziecka oraz z Centrum Kultury "Okopowa". W 1992 przewodniczył Komitetowi Artystycznemu Światowych Dni Muzyki MTMW w Warszawie. W 1999 został dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W 2004 był wykładowcą na Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie.
[w tekście wykorzystano materiały prasowe płyty "Portrety współczesnych kompozytorów polskich - Tadeusz Wielecki" wydanej przez Polskie Radio]
***
Tytuł audycji: Nowa Polska
Prowadziła: Ewa Szczecińska
Data emisji: 9.03.2022
Godzina emisji: 22.00