- Tadeusz Wielecki przez wiele lat na antenie Polskiego Radia prezentował muzykę w swoich cyklach autorskich dla dzieci i młodzieży - m.in. w "Przebojach muzyki współczesnej", "Coś z niczego" czy "Dźwiękowdziękach".
- Jeden z jego najczęściej grywanych utworów opiera się na wierszu "Siała baba mak".
- Muzyka, którą tworzy, jest nowoczesna i bezkompromisowa, głęboka, a zarazem niepozbawiona poczucia humoru.
- Wielką rolę w jego twórczości odgrywa słowo i jego relacja z dźwiękiem. Jak mówi - muzyka jest próbą przekazania jakiegoś doświadczenia, jest wypowiedzią.
- Prowadziłem audycje edukacyjne dla dzieci. To były audycje o trybie warsztatowym. Były one dużym wyzwaniem dla tych warunków, które panują w radiu. Najpierw nagraliśmy audycję, potem ją montowaliśmy, a trzeba wspomnieć, że oprócz monologów w studiu były też zaproszone dzieci. W użyciu mieliśmy wtedy liczne rekwizyty, zdania i ćwiczenia. Wiele z tych audycji było jednocześnie zabawą - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Tadeusz Wielecki, kompozytor, improwizator i kontrabasista.
"To radio przyszło do mnie pierwsze"
- Wszystkie te programy miały formę zajęć prowadzonych przed mikrofonem. Ich zadaniem było rozwijanie twórczości, wrażliwości i artystycznego smaku dzieci. To właśnie dźwięk był w centrum uwagi. Jedna z tych audycji nazywała się "Dźwiękowdzięki", a główna audycja, którą prowadziłem w Dwójce, nazywała się "Coś z niczego". Założeniem było pokazanie, że nawet z niczego można zrobić twór muzyczno-artystyczny - wyjaśniał w Dwójce.
Czytaj także:
29:19 PR2 2024_07_05-17-29-07.mp3 Tadeusz Wielecki w Dwójce: to radio przyszło do mnie pierwsze (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
"Określa mnie rezultat"
- Kompozycja zawsze była dla mnie najważniejsza. Myślenie kompozytorskie to jedna rzecz, druga to wszystko, co powstaje, czyli rezultat, który pokazuje moje określanie się, zdobywanie i utrwalania siebie w istnieniu. To być albo nie być - zaznaczył Tadeusz Wielecki.
- Zaczęło się od fascynacji muzyką i samym brzmieniem. Od zawsze były one dla mnie zachwycające. Pamiętam, jak w latach 60. kolega przyniósł do szkoły gitarę. Potrafił na niej zagrać kilka rzeczy. Jak zaczarowany słuchałem tej gitary. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego nikt tego nie zauważa, a ludzie na przerwie tylko jedzą kanapki i skaczą po ławkach. Nawet pani nauczycielka nie zachwyciła się, nie wzruszyła ani nie doceniła, tylko ofuknęła kolegę. Do dziś nie mogę otrząsnąć się z tego przykrego doświadczenia - podsumował.
***
Tadeusz Wielecki
- Studiował grę na kontrabasie u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego, a także kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej. W 1986 roku otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego.
- Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. W latach 1999-2016 był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień.
- Jest laureatem dorocznej nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2008. Współpracował z poznańskim Ośrodkiem Sztuki Dziecka oraz Centrum Kultury "Okopowa".
- W 2004 był wykładowcą na Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Adam Suprynowicz
Gość: Tadeusz Wielecki (kompozytor, improwizator i kontrabasista)
Data emisji: 5.07.2024
Godzina emisji: 17.30
zch/pg/wmkor