Hybrydowe kompozycje Aleksandry Chciuk

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 19:21
Za jej postawą twórczą stoi z pewnością tradycja surrealnego ulatywania w nieograniczoną wyobraźnię oraz dadaistyczna naiwność. Aleksandra Chciuk to pianistka i organistka, kompozytorka i performerka, wychowanka Józefa Robakowskiego – artysty wizualnego, działającego w przestrzeni multimediów.
Aleksandra Chciuk to pianistka i organistka, kompozytorka i performerka
Aleksandra Chciuk to pianistka i organistka, kompozytorka i performerkaFoto: Joanna Dreczka

Aleksandra Chciuk swoje hybrydowe kompozycje prezentowała jak dotąd przede wszystkim w galeriach sztuki oraz w plenerach, między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi, w centrum Rzeźby w Orońsku, a także na Biennale Sztuki w Wenecji. Jednak w jej performatywnych działaniach dźwięki i muzyka odgrywają zawsze ważną role, do tego stopnia, że bez warstwy wizualnej, w radiu, doświadczyliśmy tej sztuki w pełnej krasie.


Posłuchaj
56:09 _PR2 (mp3) 2024_11_18-15-00-06.mp3 Hybrydowe kompozycje Aleksandry Chciuk (Nowa Polska/Dwójka)

 

A proponujemy z jednej strony surrealistyczno-dadaistyczne "piosenki", zrealizowane wraz z Pawłem Maciakiem, grającym na gitarze elektrycznej w ramach cyklu wydanego właśnie na kasecie "Minor civilisation". Z drugiej zaś - wyprawę do Sokołowska w poszukiwaniu naturalnych dźwiękowych rzeźb, dawnych przedmiotów, które dziś - porzucone - przytulają artyści i adaptują do swoich działań.

Aleksandra Chciuk zaadaptowała w Sokołowsku między innymi dawną studnię głębinową, która okazała się wspaniałym instrumentem.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 18.11.2024

Godz. emisji: 15.00

am/dz

Czytaj także

Radykalna Orkiestra Patriotyczna, czyli spotkanie ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 16:00
W środku pandemii, w 2021 roku, w studiu Polskiego Radia spotkała się grupa muzyków z różnych stron Polski i różnych scen, by razem muzykować pod hasłem Radykalnej Orkiestry Patriotycznej ("Radical Patriotic Arkestra") .
rozwiń zwiń